مقایسه دوربین

مقایسه دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5

مقایسه دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5

در این مطلب قرار است به بررسی دو دوربین GH5 II پاناسونیک و R5 کانن بپردازیم. دوربین Panasonic GH5 II در جولای 2021 و دوربین Canon R5 در جولای 2020به بازار معرفی شد. از نظر زمان عرضه بین این دوربین‌ها تقریبا 13 ماه فاصله وجود داشت؛ برای همین انتظار زیادی نمی‌رفت که این دوربین‌ها از نظر قابلیت و امکانات تفاوت‌ زیادی با هم داشته باشند. با این حال دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 در یک سری مشخصات با یکدیگر تفاوت دارند که قرار است در ادامه مطلب به بررسی آنها بپردازیم. پس در ادامه مطلب با مقایسه دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 همراه ما باشید.

در ابتدا به بررسی مشخصات کلیدی هر یک از دوربین‌ها به طور جداگانه پرداخته و سپس آنها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

مشخصات اصلی دوربین Panasonic GH5 II

 • تعداد پیکسل موثر: 20 مگاپیکسل
 • بازه‌‌ی حساسیت: 200-25600 ایزو
 • مانت اتصال لنز: میکرو چهارسوم
 • صفحه نمایش: TFT LCD با ابعاد 3 اینچ
 • منظره یاب: الکترونیکی با بزرگنمایی 1.52 برابر
 • حداکثر نرخ عکاسی پیاپی: 12.0 فریم بر ثانیه
 • رزولوشن ویدئو: 4992X3744 – 6K
 • فیلمبرداری با سرعت 240 فریم بر ثانیه
 • ابعاد 139X98X87 میلی‌متر
 • وزن 727 گرم
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی

 

مشخصات اصلی دوربین Canon R5

 • تعداد پیکسل موثر: 45 مگاپیکسل
 • نوع سنسور: CMOS فول فریم
 • بازه‌‌ی حساسیت: 100-51200 ایزو (قابل گسترش از 50 – 102400)
 • مانت اتصال لنز: کانن RF
 • صفحه نمایش: TFT LCD با ابعاد 3.2 اینچ
 • منظره یاب: الکترونیکی با بزرگنمایی 0.76 برابر
 • حداکثر نرخ عکاسی پیاپی: 12.0 فریم بر ثانیه (20.0 فریم در ثانیه الکترونیکی)
 • رزولوشن ویدئو: 8192X4320 – 8K
 • فیلمبرداری با سرعت 240 فریم بر ثانیه
 • ابعاد138X98X88 میلی‌متر
 • وزن 738 گرم
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی

 

مقایسه دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 از نظر ظاهری

 

مقایسه دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 از نظر ظاهری

 

زمانی که قصد خرید دوربین عکاسی داریم، یکی از فاکتورهای مهم قطعا اندازه و وزن دوربین خواهد بود. اصولا ما به سراغ خرید دوربینی می‌رویم که در کنار داشتن قابلیت‌ها و آپشن‌های موردنظرمان، از اندازه و وزن خوبی برخوردار باشد. ابعاد کوچک و وزن کم باعث می‌شود تا دوربین، به یک دوربین ایده‌آل تبدیل شود و کاربری آسانی داشته باشد. حال به سراغ بررسی دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 از نظر ابعاد و مشخصات ظاهری می‌رویم. دوربین پاناسونیک GH5 II از ابعاد 139X98X87 میلی‌متر و وزن 727 گرم (به همراه باتری) برخوردار است. دوربین کانن R5 نیز از ابعاد138X98X88  میلی‌متر و وزن 738 گرم (به همراه باتری) برخوردار است. همانطور که مشخص است این دوربین‌ها از نظر ابعاد و وزن به هم شباهت زیادی دارند و اختلاف میانشان بسیار جزئی است. برای همین می‌توان گفت دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 از نظر وزن و ابعاد تقریبا در یک جایگاه قرار دارند و از این حیث نمی‌توان تفاوت زیادی میانشان قائل شد.

تنها نکته‌ای که در اینجا باید در نظر داشت، این است که وزن دوربین‌ها بدون لنزهای خارجی در نظر گرفته شده است. برای همین بهتر است حواستان به لنزهایی که قرار است از آن استفاده کنید باشد. از آنجایی که دوربین کانن R5 از سنسور فول فریم و دوربین پاناسونیک GH5 II از سنسور چهارسوم برخوردار است، لنزهای دوربین پاناسونیک برای فاصله کانونی و دیافراگم مشابه، سبکتر و کوچکتر از لنزهای دوربین کانن خواهد بود.

شباهت دیگر دوربین‌های پاناسونیک GH5 II و کانن R5 از نظر ظاهری در مقاومت آنها در برابر شرایط محیطی است. هر دوی این دوربین‌ها در برابر گرد و غبار و نفوذ آب مقاوم هستند و در شرایط سخت محیطی قابل استفاده می‌باشند. تنها تفاوتی که در اینجا می‌توان به آن اشاره کرد، اندازه صفحه نمایش دوربین‌ها است. صفحه نمایش LCD دوربین Canon R5 از نوع 3.2 اینچی بوده که کمی بزرگتر از صفحه نمایش 3 اینچی دوربین Panasonic GH5 II است.

مقایسه سنسور دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5

دوربین پاناسونیک GH5 II، از سنسور CMOS چهار سوم (17.3X13 میلی‌متر) 20 مگاپیکسلی برخوردار است. از سوی دیگر، دوربین Canon R5 دارای سنسور فول فریم CMOS 45 مگاپیکسلی بوده و از پردازنده Digic X برخوردار است. همانطور که مشخص است سنسور دوربین کانن R5، 25 مگاپیکسل بیشتر از سنسور دوربین GH5 II ارائه می‌دهد که همین مقدار بسیار قابل توجهی خواهد بود. این تفاوت پیکسلی، باعث شده تا بتوان تصاویر را بزرگتر چاپ کرده یا آنها را به صورت آزادانه برش داد. البته توجه داشته باشید بزرگی تنها ملاک نبوده و عوامل دیگری مانند عناصر نوری، فیلتر پایین گذر، فناوری حسگر و … در وضوح تصاویر نهایی تاثیرگذار خواهند بود. سنسورهای بزرگتر در مقایسه با سنسورهای کوچکتر وقتی با فاصله کانونی و دیافراگم یکسانی عکس می‌گیرند، کنترل بیشتری بر عمق میدان به عکاس می‎دهند.

تفاوت دیگر این دو دوربین در این است که سنسور پاناسونیک GH5 II از فیلتر anti-alias (low pass) برخوردار نیست. حذف این فیلتر وضوح و سطح جزئیات را افزایش می‌دهد؛ اما در عین حال، احتمال وقوع حالت مویری در صحنه های خاص را افزایش می‌دهد.

مقایسه دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 از نظر لنزهای موجود

 

مقایسه دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 از نظر لنزهای موجود

 

تعداد لنزهای موجود قابل تعویض، یکی از عوامل مهم در انتخاب دوربین است. وقتی به تعداد لنزهای موجود برای این دو دوربین نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که دوربین پاناسونیک GH5 II نسبت به دوربین Canon R5 برتری دارد. در حال حاضر 118 لنز برای مانت میکرو چهار سوم دوربین GH5 II وجود دارد. از سوی دیگر، 30 لنز برای مانت Canon RF دوربین R5 وجود دارد.

فاکتور مهم دیگر، وجود تثبیت کننده تصویر در هر دو دوربین است. هر دو دوربین پاناسونیک GH5 II و Canon R5 دارای تثبیت کننده تصویر مبتنی بر حسگر هستند. سیستم استابلایزر داخل بدنه دوربین GH5 II پاناسونیک، قادر به کاهش لرزش تصاویر به مقدار 6.5EV است. در مقابل سیستم تثبیت کننده تصویر در دوربین Canon R5، معادل حداکثر هشت استاپ سرعت شاتر (8.0-stops) است.

دوربین‌های عکاسی Panasonic GH5 II و Canon R5 برای چه نوع عکاسی مناسب هستند؟

 

دوربین‌های عکاسی Panasonic GH5 II و Canon R5 برای چه نوع عکاسی مناسب هستند؟

 

در اینجا به طور مختصر دوربین‌های عکاسی Panasonic GH5 II و Canon R5 را برای 5 نوع عکاسی مختلف مقایسه می‌کنیم. با این کار افرادی که به طور خاص به یک یا چند مورد از این زمینه‌ها علاقه دارند، می‌توانند راحت‌تر دوربین خود را انتخاب کنند.

عکاسی پرتره

یکی از عکاسی‌های مهم برای عکاسان، پرتره است. با بررسی مشخصات فنی دوربین کانن R5 و دوربین پاناسونیک GH5 II به این پی خواهیم برد که دوربین کانن برای عکاسی پرتره مناسب‌تر خواهد بود.

عکاسی خیابانی

Street Photography یکی دیگر از سبک‌های عکاسی است که افراد زیادی به آن علاقه دارند. هر دوی این دوربین‌ها برای عکاسی خیابانی بسیار ایده‌آل هستند؛ اما مجددا دوربین Canon R5 با اختلاف کمی، در جایگاه بهتری نسبت به دوربین پاناسونیک قرار می‌گیرد.

عکاسی ورزشی

از آنجایی که در ورزش‌ سوژه‌ها همواره در حال حرکت هستند، باید از یک دوربین بسیار مناسب برای عکاسی ورزشی استفاده شود. دوربین‌های عکاسی Panasonic GH5 II و Canon R5 به دلیل دارا بودن تثبیت کننده داخلی و بدنه آب‌بندی شده، می‌توانند در این سبک نیز عملکرد خوبی داشته باشند.

عکاسی روزانه

چهارمین نوع از عکاسی، به عکاسی Daily Photography اختصاص دارد. با توجه به مشخصات و قابلیت‌های دو دوربین، می‌توان گفت دوربین کانن R5 بسیار بهتر از دوربین پاناسونیک GH5 II خواهد بود.

عکاسی منظره

عکاسی Landscape Photography، به ثبت جزئیات زیادی نیاز دارد. برای همین عواملی چون سنسور و تعداد پیکسل در عکاسی منظره بسیار مهم هستند. از آنجایی که سنسور دوربین پاناسونیک از ابعاد کوچکی برخوردار است، برای عکاسی منظره توصیه نمی‌شود. در مقابل دوربین‌ کانن به دلیل دارا بودن سنسور فول فریم، عملکرد بهتری در عکاسی منظره دارد.

بررسی کلی

با توجه به تمام موارد ذکر شده می‌توان گفت دوربین Canon R5 امتیاز بالاتری نسبت به دوربین Panasonic GH5 II دارد و در تمام معیارها آن را شکست می‌دهد. تنها فاکتوری که باعث برتری دوربین پاناسونیک نسبت به دوربین کانن می‌شود، حمل آسانتر آن است. اگر اندازه کوچک و بدنه سبک برای شما اولویت زیادی دارد، دوربین Panasonic GH5 II انتخاب خوبی برایتان خواهد بود. در غیر این صورت، دوربین Canon R5 دوربین بهتری از همه نظر می‌باشد.

جمع بندی

همانطور که ملاحظه کردید در این مطلب به طور کامل به بررسی دوربین‌های Panasonic GH5 II و Canon R5 و تفاوت میانشان پرداختیم. دوربین‌های مورد نظر ما، از نظر ظاهری شباهت زیادی با هم دارند و اختلاف میانشان بسیار کم است. با این حال به دلیل همین اختلاف جزئی، دوربین پاناسونیک GH5 II قابل حمل‌تر از دوربین کانن R5 شناخته شده است. از نظر مشخصات فنی مانند نوع سنسور و تعداد پیکسل، دوربین کانن R5 در جایگاه بالاتری از پاناسونیک قرار دارد. همانطور که گفته شد دوربین کانن از سنسور فول فریم و دوربین پاناسونیک از سنسور چهارسوم برخوردار هستند. به دلیل بزرگتر بودن سنسور و همچنین اختلاف در تعداد پیکسل‌ها، دوربین Canon R5 به دوربین Panasonic GH5 II مزیت دارد. به طور کلی دوربین کانن از نظر امکانات و مشخصات فنی، در رتبه بالاتری قرار دارد و برای تمام سبک‌های عکاسی مانند عکاسی پرتره، عکاسی خیابانی، عکاسی ورزشی، عکاسی منظره و عکاسی روزانه گزینه بهتری می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.