وبلاگ, اخبار و بررسی محصولات, رسانه ها

فاکتورهای مهم در انتخاب دوربین دیجیتال

important-factor-in-choosing-digital-camera

دوربین دیجیتال یکی از دستگاه‌های الکترونیکی برای ثبت تصاویر و فیلم است. این دوربین‌ها دارای حسگرهایی از نوع CMOS یا CCD هستند که تصویر ثبت شده را در طی چند مرحله در حافظه دوربین ذخیره می‌کنند. از آنجایی که امروزه صنعت عکاسی به یکی از صنعت‌های مهم و پرطرفدار تبدیل شده است، خرید یک دوربین دیجیتال با کیفیت و مناسب بسیار مهم است. افرادی که قصد دارند وارد حرفه عکاسی شوند و نیاز به خرید دوربین دیجیتال دارند، باید به فاکتورهای مهمی در هنگام خرید توجه داشته باشند. برای همین ما قصد داریم در ادامه این مطلب به بررسی فاکتورهای مهم در انتخاب دوربین دیجیتال بپردازیم تا بتوانید بهترین دوربین را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

چه فاکتورهایی برای خرید یک دوربین دیجیتال مهم است؟

important-factor-in-choosing-digital-camera

افرادی که در صنعت عکاسی مشغول هستند، حتما با بسیاری از فاکتورهای متعدد دوربین دیجیتال آشنایی دارند. این فاکتورها در بخش مشخصات دوربین قابل مشاهده هستند و معمولا به صورت ترکیبی از اصطلاحات تخصصی همراه با یک سری اعداد و حروف نوشته می‌شوند. با بررسی هر یک از این موارد می‌توان به مشخصات فنی دوربین دیجیتال پی برد. اما در بین این مشخصات، چند مورد از آنها بیشترین اهمیت را برای عکاسان حرفه‌ای دارد. برای همین هنگام خرید دوربین دیجیتال باید به آنها توجه داشت. در ادامه به چند مشخصه و فاکتور مهم که نقش اساسی در انتخاب دوربین دارند اشاره می‌کنیم.

  • سنسور دوربین دیجیتال

اندازه سنسور دوربین در کیفیت تصاویر ثبت شده نقش اساسی دارد و یکی از فاکتورهای بسیار مهم هر دوربین عکاسی به شمار می‌رود. سنسور دوربین در حقیقت بخشی از دوربین است که تصویر گرفته شده بر روی آن شکل می‌گیرد. هرچه سنسور اندازه بزرگتری داشته باشد، وضوح تصاویر دوربین بیشتر خواهد شد. دلیل آن هم این است که سنسورهای بزرگ نور بیشتری را نسبت به سنسورهای کوچک جمع کرده و سبب می‌شوند تا نویز بر روی تصویر کم شود. سنسور دوربین دیجیتال علاوه بر تاثیر بر روی وضوح تصاویر، باعث سرعت بخشیدن به عکاسی نیز می‌شود. اندازه سنسور دوربین بر حسب میلی‌متر یا واحدهای اینچی مشخص می‌شود که بهتر است هنگام خرید به آن توجه داشته باشید. سنسور با ابعاد 1 اینچی یکی از سنسورهای بزرگی به حساب آمده که بیشتر در دوربین‌های پیشرفته و حرفه‌ای مشاهده می‌شود. دوربین‌های بدون آینه معمولی یا دوربین‌های DSLR (نوع آماتور) بیشتر از سنسور APS-C بهره‌مند هستند. این سنسور ابعاد بزرگی دارد و باعث می‌شود تا بهترین کیفیت و وضوح برای تصویربرداری فراهم شود.

علاوه بر اینها، سنسورهای فول فریم یکی دیگر از سنسورهای مهمی هستند که تقریبا ابعادی دو برابر APS-C دارند. از آنجایی که ابعاد این سنسورها بسیار بزرگ است، وضوحشان بسیار بالا می‌باشد. اندازه سنسور در قیمت دوربین نقش داشته و هرچه سنسور به کار رفته اندازه بزرگتری داشته باشد، قیمت دوربین بالاتر خواهد رفت. پس می‌توان به قطعیت گفت اندازه سنسور یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب دوربین دیجیتال است.

  • لنز دوربین

important-factor-in-choosing-digital-camera

دوربین‌ها از نظر نوع لنز، به دو دسته لنز قابل تعویض و لنز چسبیده تقسیم می‌شوند. لنزها در حقیقت کار بزرگنمایی را انجام داده و به عکاس این امکان را می‌دهند تا بدون کم کردن فاصله حقیقی، بر روی سوژه زوم کرده و به آن نزدیک شوند. لنزهایی که از نوع چسبیده هستند، قابل تعویض نیستند. برای همین باید هنگام خرید به این فاکتور توجه داشته باشید و مشخص کنید چه دوربین با چه لنزی مد نظرتان است. اگر فردی آماتور هستید و تنها می‌خواهید در حین گشت و گذار به تصویربرداری از مناظر بپردازید، دوربین با لنز چسبیده مناسبتان خواهد بود. اما اگر یک عکاس حرفه‌ای هستید و قصد دارید تا دوربینتان را همیشه آپدیت کرده و ارتقا دهید، بهتر است به سراغ خرید دوربین با لنز قابل تعویض بروید. لنزهای قابل تعویض این امکان را به عکاسان می‌دهند تا بسته به نوع سوژه و مکان تصویربرداری، لنز مناسب را جایگذاری کنند. ظرفیت زوم دوربین دیجیتال بر اساس نوع لنز دوربین، تعیین می‌شود. برای مثال اگر یک دوربین با لنز 55-18 میلی‌متری داشته باشید، می‌توانید از حداکثر زوم 3 برابر دوربین استفاده کنید. لنزهای قابل تعویض دوربین با دو عدد که کمترین و بیشترین فاصله کانونی لنز است، مشخص می‌شوند. زمانی که عدد بزرگتر (بیشترین فاصله کنونی) را بر عدد کوچکتر (کمترین فاصله کنونی) تقسیم کنید، عدد بدست آمده بزرگنمایی اپتیکال لنزتان خواهد بود. در زیر می‌توانید انواع لنز دوربین را بر اساس نوع تصویربرداری و فاصله کانونی مشاهده کنید:

  1. لنزهای سوپر واید که فاصله کانونی کمتر از 24 میلی‌متر دارند، برای عکاسی‌های صحنه گسترده مناسب هستند. برای مثال برای عکاسی از آسمان و مناظر طبیعی این نوع لنزها بسیار مناسب هستند.
  2. لنزهای واید که فاصله کانونی 24 الی 35 میلی‌متری دارند نیز برای صحنه‌های وسیع مناسبند. تفاوتشان با لنزهای نوع اول این است که لنزهای واید در لبه‌ها اعوعاج ایجاد نمی‌کنند. اگر قصد تصویربرداری از مناظر، عکس‌های خیابانی و … دارید، لنز واید گزینه مناسبی برایتان خواهد بود.
  3. برای عکاسی‌های پرتره بهتر است به سراغ لنزهای نرمال که از نوع 35 الی 84 میلی‌متری هستند بروید.
  4. اگر هم قصد عکاسی ورزشی دارید، لنزهای تله فوتو که بین 85 الی 250 میلی‌متر هستند گزینه مناسبی برایتان خواهند بود.
  5. و در نهایت لنزهای سوپر تله فوتو که بیش از 250 میلی‌متر هستند، برای عکاسی از حیات وحش و ورزش کاربرد دارند.
  6. دقت حسگر دوربین دیجیتال

مگاپیکسل واحد حسگر دوربین دیجیتال است که یکی دیگر از فاکتورهای مهم خرید دوربین دیجیتال است. هر زمان که صحبت از مگاپیکسل باشد، یعنی رزولوشن دوربین مورد بحث می‌باشد. در واقع اگر بخواهید رزولوشن دوربین را مورد بررسی قرار دهید، باید به مقدار مگاپیکسل آن توجه داشته باشید. تعداد پیکسل‌ها هرچقدر بیشتر باشد، دقت و رزولوشن دوربین نیز بیشتر خواهد شد. نکته مهم در این رابطه این است که بسته به نوع چاپ تصاویر، به تعداد مشخصی پیکسل نیاز است. برای مثال برای چاپ یک عکس با ابعاد 6×4، تنها 4 مگاپیکسل کافی خواهد بود. برای همین نباید به دنبال خرید یک دوربین با مقدار زیاد پیکسل باشید. اگر یک دوربین 20 مگاپیکسلی را در اختیار داشته باشید، می‌توانید با آن تصاویر 12×18 اینچی را با کیفیت بسیار بالا به چاپ برسانید. پس می‌توان گفت مقدار پیکسل بالا بیشتر برای چاپ تصاویر با ابعاد بزرگ مناسب می‌باشد.

  • فوکوس دوربین

important-factor-in-choosing-digital-camera

فوکوس یکی از دیگر فاکتورهای مهم برای خرید دوربین دیجیتال است. فوکوس از عواملی است که اگر در حین تصویربرداری به آن توجه نشود، تصویر نهایی تار خواهد شد. برای اینکه بتوانید زمان عکسبرداری از تنظیمات فوکوس راحت شوید، بهتر است دوربینی که سیستم فوکوس اتوماتیک دارد را در نظر بگیرید. فوکوس مناسب باعث می‌شود تا بتوانید بر روی سوژه خود با دقت و سرعت بیشتری تمرکز کنید. تعداد نقاط فوکوس از فاکتورهایی است که باید به آن توجه داشت. برخی دوربین‌ها از 9 الی 45 نقطه فوکوس برخوردار هستند. هرچه تعداد نقاط فوکوس بیشتر باشد، یعنی دوربین دقیق‌تر و سریعتر خواهد بود.

جمع بندی

از آنجایی که صنعت عکاسی به یکی از حرفه‌های پرطرفدار امروزی تبدیل شده است، داشتن یک دوربین دیجیتال مناسب دغدغه هر عکاسی خواهد بود. برای خرید دوربین دیجیتال باید به فاکتورهای مهمی توجه داشت که در این مقاله به آنها اشاره کردیم. فاکتورهایی چون اندازه سنسور، لنز، دقت حسگر، سرعت شاتر و نقاط فوکوس، پردازنده و حسگرهای تصویر از جمله موارد مهمی هستند که باید هنگام خرید دوربین دیجیتال به آنها توجه داشت. بدیهی است این فاکتورها از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت دوربین دیجیتال هستند.

4.6/5 - (41 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.