اخبار و بررسی محصولات, رسانه ها, مقایسه دوربین, وبلاگ

مقایسه دوربین Sony A7R IV و A7R V؛ کدام دوربین میرورلس آلفا با وضوح بالا برای شما مناسب است؟

مقایسه دوربین Sony A7R IV و A7R V

اگر در خرید بین دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV تردید دارید و یا نمی‌دانید که باید دوربین A7R IV خود را به مدل جدید ارتقا دهید یا خیر، این مطلب به درد شما می‌خورد. افرادی که معمولا به دنبال خرید دوربین سونی 61 مگاپیکسلی هستند، معمولا بین خرید A7R IV و A7R V با مشکل مواجه می‌شوند. هر دوی این دوربین‌ها، جزو بهترین دوربین‌های سونی هستند و قابلیت‌ها و امکانات بسیار زیادی دارند. همچنین این دو دوربین، در لیست بهترین دوربین‌های حرفه‌ای جهان قرار دارند. برای همین است که خریداران میان دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV دچار شک و تردید می‌شوند. تنها عاملی که می‌تواند به انتخاب میان این دوربین‌ها به شما کمک کند، اختلاف قیمتشان است. حال در ادامه به بررسی و تفاوت بیشتر دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV می‌پردازیم تا به ویژگی‌ها و تفاوت میانشان پی ببریم.

مقایسه Sony A7R V و Sony A7R IV از نظر سنسور

در رابطه با سنسور به کار رفته در دوربین‌ها باید بگوییم که سونی از همان سنسوری در دوربین A7R V استفاده کرده است که پیش از آن در دوربین A7R IV آن را به کار برده بود. در واقع این دوربین‌ها از نظر سنسور با هم هیچ تفاوتی ندارند و سنسور به کار رفته در آنها از مشخصات زیر برخوردار است:

61MP back-illuminated Exmor R CMOS, 240MP Pixel Shift

بنابراین در دوربین جدید نباید به دنبال ارتقای سنسور باشید. دوربین A7R V از همان سنسور برخوردار است و شاید تنها به خاطر وجود پردازنده جدیدتر و قدرتمندتر، از رندر تصویر بهتری برخوردار شده باشد.

تفاوت دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV از نظر پردازنده

دوربین Sony A7R IV دارای پردازنده BIONZ X است. پردازنده این دوربین نسبت به مدل‌های قبلی بهبود زیادی پیدا کرده است و از این طریق نهایت کارایی را در کنار سنسور قوی برای کاربران فراهم می‌نماید. دوربین سونی A7R IV به لطف وجود این پردازنده و سنسور، قادر به ثبت تصاویر با 15 استاپ داینامیک رنج است که با فرمت غیر فشرده 14-bit ذخیره می‌شوند. حال در رابطه با پردازنده دوربین سونی A7R V باید بگوییم که پردازنده این دوربین BIONZ XR است که این پردازنده باعث شده دوربین جدیدتر هشت برابر قوی‌تر از دوربین A7R IV شود. وجود این پردازنده باعث شده تا دوربین از عملکرد سریع‌تری برخوردار باشد و هنگام عکاسی متوالی به طور ویژه‌ای عمل نماید. پس دوربین Sony A7R IV از پردازنده BIONZ X و دوربین Sony A7R V از پردازنده BIONZ XR برخوردار می‌باشد و این یکی از تفاوت‌های بسیار مهم در میان دوربین‌های مورد نظر ما است.

تفاوت دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV از نظر محدوده ISO

 

تفاوت دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV از نظر محدوده ISO

 

ISO یکی از فاکتورهای بسیار مهم در دوربین‌های عکاسی است و هر فردی که در عکسبرداری دست دارد، می‌داند که این فاکتور بر روی کیفیت تصاویر تاثیر بسیار زیادی دارد. حال در مورد محدوده ایزو دوربین‌های مورد نظر خود باید بگوییم که هر دو دوربین از این نظر با هم برابر هستند و محدوده ایزویشان به صورت زیر است:

  • محدوده ISO دوربین Sony A7R V: 100 الی 32000 (با قابلیت ارتقا 50 الی 102400)
  • محدوده ISO دوربین Sony A7R IV: 100 الی 32000 (با قابلیت ارتقا 50 الی 102400)

پس همانطور که مشخص است، دوربین‌های A7R V و A7R IV از نظر محدوده ایزو هیچ تغییری با هم ندارند.

مقایسه Sony A7R V و Sony A7R IV از نظر تصویربرداری متوالی

اگر بخواهیم دوربین‌ها را از نظر تصویربرداری متوالی و پیوسته مقایسه کنیم، باید بگوییم که این دوربین‌ها در این مورد نیز با هم تفاوتی ندارد. هر دو دوربین می‌توانند با سرعت 10 فریم بر ثانیه فیلم‌برداری کنند که این مقدار برای چنین دوربین‌هایی با وضوح بالا بسیار چشمگیر است. اما در این میان یک تفاوت وجود دارد؛ پردازنده سریعتر و کارت حافظه‌های قوی A7R V باعث شده تا ظرفیت بافر در آن به شدت افزایش پیدا کند. بر این اساس دوربین A7R IV قادر است 68 تصویر خام فشرده شده را به صورت پشت سر هم بگیرد. در صورتی که دوربین A7R V می‌تواند 583 عکس بزرگ را ثبت کند. همینطور که مشخص است این دوربین‌ها از این نظر با هم تفاوت زیاد و چشمگیری دارند. با این که دوربین A7R V دوربین حرفه‌ای برای عکاسی ورزشی نیست، اما این نوع سرعت و ظرفیت متوالی هم می‌تواند به همان اندازه برای عکاسی عروسی و رویدادها مهم باشد.

تفاوت دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV از نظر فوکوس خودکار

 

تفاوت دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV از نظر فوکوس خودکار

 

دوربین سونی Sony A7R IV از تعداد نقاط فوکوس 567 برخوردار است و 74 درصد از سطح سنسور را پوشش می‌دهد. این دوربین از دسترس بودن نقاط فوکوس تشخیص فاز تا f/11 برخوردار است و در این زمینه نسبت به مدل قبلی پیشرفت زیادی داشته است. فوکوس خودکار دوربین Sony A7R IV، از قابلیت تعقیب سوژه و فوکوس بر روی چشم برخوردار است. حال در رابطه با دوربین Sony A7R V باید بگوییم که تعداد نقاط فوکوس در این دوربین برابر با 693 است و 79 درصد از سطح سنسور را پوشش می‌دهد. افزایش تعداد نقاط و پوشش بهتر حسگر، باعث شده تا دوربین Sony A7R V از این نظر عملکرد بهتری داشته باشد. علاوه بر این، در دوربین سونی A7R V یک پردازنده هوش مصنوعی جدید به کار رفته است که وجود آن باعث تشخیص و ردیابی سوژه به طور موثرتری می‌شود. بنابراین اگر بخواهیم دوربین‌های A7R V و A7R IV سونی را از نظر سیستم فوکوس خودکار با هم مقایسه کنیم، باید بگوییم که دوربین A7R V از عملکرد بسیار بهتری برخوردار است.

رزولوشن ویدئوها در دوربین‌های A7R V و A7R IV سونی

با اینکه دوربین A7R V مناسب عکسبرداری است، اما در زمینه فیلم‌برداری نیز عملکرد بسیار خوبی دارد. دوربین A7R IV از ویدیوی هشت بیتی 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه از طریق کراپ یا Line Skipping برخوردار است. در صورتی که دوربین جدیدتر یعنی A7R V، از ضبط 8K با نرخ 24 فریم بر ثانیه برخوردار است. این دوربین می‌تواند ویدیوی 6.2K را نیز بدون ترکیب پیکسل‌ها یا Line Skipping ضبط نماید. بنابراین همانطور که مشخص است دوربین A7R V سونی، از عملکرد بسیار بهتری در فیلمبرداری و ضبط ویدیو برخوردار است.

لرزشگیرهای به کار رفته در دوربین‌های سونی A7R V و A7R IV

دوربین A7R IV، از لرزشگیر 5 محوره تا 5.5 استاپ برخوردار است و در رفع لرزش‌ها به خوبی عمل می‌نماید. حال سونی اذعان دارد که در دوربین جدید یعنی A7R V، لرزشگیر را به گونه‌ای ارتقا داده است که تا 8 استاپ لرزش‌ها را جبران می‌کند. پس هر دوی دوربین‌ها از تثبیت کننده تصویر IBIS پنج مرحله‌ای برخوردار هستند و تنها از نظر تعداد استاپ با هم تفاوت دارند.

تفاوت دوربین‌های Sony A7R V و Sony A7R IV از نظر صفحه نمایش

 

تفاوت دوربین‌های Sony A7R V و Sony A7R IV از نظر صفحه نمایش

 

  • Sony A7R V: 9.44m-dot EVF, 2.1m-dot 3.2-inch 4-way multi-angle screen
  • Sony A7R IV: 5.76m-dot EVF, 1.44m-dot (IV) 3-inch tilting screen

در اینجا تفاوت‌های قابل توجه و چشمگیری وجود دارد. دوربین A7R IV دارای EVF 5.76m-dot بوده که در نوع خود بسیار خوب است. اما A7R V عملاً این میزان را دو برابر می‌کند تا بهترین تجربه تماشای سونی با 9.44 میلیون نقطه را ارائه دهد. در رابطه با صفحه نمایش پشتی دوربین‌ها نیز تفاوت زیادی وجود دارد. صفحه نمایش پشتی دوربین A7R V از 1.44 میلیون نقطه به 2.36 میلیون نقطه افزایش پیدا کرده است. صفحه نمایش پشتی دوربین از نظر ابعادی بزرگتر بوده و 3.2 اینچ است. همچنین این نمایشگر دارای یک محور چهار جهته است تا هم مکانیزم کج شدن روی محور و هم امکان تنظیم زاویه‌ای متغیر محور جانبی را ارائه دهد. بنابراین میتوان گفت دوربین A7R V سونی، از بهترین صفحه نمایش پشتی برخوردار است.

مقایسه دوربین‌ها از نظر ابعادی

دوربین Sony A7R V از ابعاد 131.3X96.9X82.4 میلی‌متر و وزن 723 گرم برخوردار است. دوربین Sony A7R IV نیز دارای ابعاد 128.9X96.4X77.5 میلی‌متر و وزن 665 گرم می‌باشد. همانطور که مشخص است دوربین Sony A7R V در حدود چند میلی‌متر نسبت به دوربین دیگر، ضخیم‌تر و پهن‌تر است. همچنین این دوربین حدود 60 گرم سنگین‌تر از دوربین A7R IV می‌باشد. با این حال این مقادیر بسیار زیاد نیستند و میتوان گفت دوربین‌ها از نظر ابعادی و وزن، اختلاف چندانی با هم ندارند.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل به بررسی دوربین‌های Sony A7R V و Sony A7R IV پرداختیم و به تفاوت‌های میان آنها اشاره کردیم. همانطور که متوجه شدید، این دوربین‌ها از نظر سنسوری با هم برابر هستند و در هر دویشان سنسور 61 مگاپیکسلی به کار رفته است. بنابراین هر دوی آنها کیفیت تصویری معادلی را ارائه می‌دهند. حال تفاوت‌ها و امکانات پیشرفته‌ای در Sony A7R V به کار رفته است که سبب امتیازات بیشتر آن نسبت به دوربین Sony A7R IV شده است. فوکوس خودکار با هوش مصنوعی پیشرفته، ظرفیت بافر عکسبرداری متوالی بالا، قابلیت فیلمبرداری 8K (در صورت نیاز به آن)، کارت‎های حافظه دو اسلات و تثبیت کننده بهبود یافته، در این دوربین قابل مشاهده است. همچنین صفحه ‌نمایش 4 جهته عقب در دوربین A7R V، یک جهش بزرگ نسبت به دوربین A7R IV می‌باشد. بنابراین با توجه به این موارد میتوان گفت که دوربین A7R V سونی از نظر امکانات و ویژگی‌ها، بهبود زیادی نسبت به دوربین A7R IV داشته است. با این حال همانطور که انتظار می‌رود دوربین A7R V از قیمت بیشتری برخوردار است که ارزش آن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.