رسانه ها, وبلاگ

گریپ دوربین چیست و چه نقشی دارد؟

گریپ دوربین چیست و چه نقشی دارد؟

دوربین‌ها از لوازم جانبی زیادی برخوردار هستند که بسته به کاربردشان، میتوان هر یک از آنها را تهیه کرده و از آنها برای دوربین عکاسی خود استفاده کرد. یکی از لوازم جانبی‌های ارائه شده برای دوربین‌های DSLR، گریپ باتری است که بسیاری آن را نادیده می‌گیرند. گریپ می‌تواند به دوربین عکاسی وصل شود و امکانات زیادی را به آن اضافه نماید. اما گریپ دوربین چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در این مطلب با این قطعه بیشتر آشنا شده و به نقش و کاربرد آن در دوربین خواهیم پرداخت.

گریپ دوربین چیست؟

همانطور که اشاره شد گریپ یکی از لوازم جانبی‌های کاربردی دوربین DSLR است. این قطعه به راحتی به محفظه باتری در داخل بدنه دوربین وصل می‌شود و امکانات زیادی را برای عکاس فراهم می‌نماید. اتصال گریپ به محفظه باتری باعث شده تا آن را به عنوان گریپ باتری دوربین بشناسند. این قطعه به قسمت دستگیره و جایی که دوربین را با آن در دست می‌گیرید متصل می‌شود و می‌تواند باتری دیگری را در خود جای دهد. اتصال گریپ به دوربین از طریق پیچ سه پایه و در قسمت زیر دوربین صورت می‌گیرد. نگهداری از باتری دیگر باعث شده تا بتوان همواره یک باتری یدکی به همراه داشته و ساعات بیشتری را به عکاسی پرداخت. در رابطه با طراحی گریپ باید اشاره کرد که این قطعه همچون یک دستگیره است. دلیل آن هم این است که در حالت عمودی بتوان از دوربین به راحتی استفاده کرد و آن را در دست گرفت. سهولت در نگهداری از دوربین باعث می‌شود تا عکاسی راحت‌تر و خلاقانه‌تر صورت گیرد.

کاربرد گریپ باتری دوربین

در بخش قبلی با این قطعه آشنا شدیم و به نقش آن در دوربین اشاره کردیم. حال در رابطه با کاربردهای گریپ باتری میتوان اینطور گفت که این قطعه از دو کاربرد اصلی برخوردار است:

  • کاربرد اول این است که با اضافه کردن آن به دوربین میتوان از یک باتری دیگر نیز استفاده کرده و از این طریق مدت زمان استفاده از دوربین را دو چندان کرد. همچنین در اغلب گریپ‌ها امکان استفاده از باتری‌های معمولی AA وجود دارد و زمانی که به هیچ باتری شارژی دسترسی امکان نداشته باشد، میتوان از این باتری‌های ساده استفاده کرد.
  • دومین کاربرد گریپ باتری این است که زمانی که از دوربین در حالت عمودی یا پرتره استفاده می‌شود، گرفتن آن در دست راحت‌تر صورت می‌گیرد. در عکاسی در چنین شرایطی، گرفتن دوربین کمی سخت است و میتواند با لرزش همراه باشد. همچنین در عکاسی طولانی می‌تواند سبب خسته شدن دست شود. برای همین با اضافه کردن گریپ دوربین میتوان این مشکلات را برطرف کرده و ارتفاع دوربین را بیشتر کرد.
    بر روی گریپ باتری یک دکمه شاتر قرار دارد که از آن میتوان برای عکاسی در حالت پرتره استفاده کرد. همچنین برخی از آنها دارای دکمه‌ها و پیچ‌های تنظیم اضافی برای تغییر راحت‌تر و سریع‌تر هستند و میتوان از طریق آنها به تنظیمات سریع دوربین نظیر تغییر دیافراگم و سرعت شاتر پرداخت.

گریپ باتری چگونه به دوربین متصل می‌شود؟

 

گریپ باتری چگونه به دوربین متصل می‌شود؟

 

در رابطه با نحوه اتصال گریپ به دوربین عکاسی باید اشاره کرد که نحوه اتصال در برندها و مدل‌های مختلف کمی متفاوت است. با این حال دو نوع روش اتصال وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم.

1- در زیر دوربین یک درگاه اتصال به گریپ وجود دارد که با پوشش پلاستیکی پوشانده شده است. برای اتصال می‌توانید این پوشش را جدا کرده و گریپ را به درگاه متصل نمایید. گریپ‌ها از پیچ اتصال به رزوه‌ی سه پایه در زیر دوربین و دکمه دیال بر روی بدنه برای چرخاندن پیچ برخوردار هستند. زمانی که گریپ را در زیر دوربین قرار دادید، باید دکمه چرخان را بچرخانید تا پیچ گریپ در داخل رزوه‌ی سه پایه دوربین فرو برود و محکم شود.

2-  در صورتی که در بخش زیرین دوربین درگاه مخصوص اتصال وجود نداشته باشد، می‌توانید از این روش استفاده کنید. در این شرایط گریپ از یک خشاب باتری در یک سمت برخوردار است که باید داخل محفظه باتری دوربین قرار بگیرد. برای همین باید در ابتدا باتری دوربین و پوشش آن را از دوربین جدا کنید و باتری دوربین را به همراه باتری دوم درون محفظه گریپ قرار دهید. پس از آن باید گریپ را طوری قرار دهید که خشاب آن درون محفظه باتری دوربین داخل شود. سپس با چرخاندن پیچ چرخان گریپ، آن را بر روی دوربین محکم نمایید.

استفاده از گریپ باتری دوربین چه مزایایی دارد؟

گریپ دوربین مزایا و امکانات زیادی را با خود به همراه می‌آورد. از جمله مزایای گریپ باتری دوربین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

• افزایش مدت زمان استفاده از دوربین

همانطور که گفته شد، گریپ‌ها باعث می‌شوند تا دوربین علاوه بر باتری اصلی از یک باتری یدکی و مجزا نیز بهره‌مند شود. این یعنی به جای اینکه تنها با باتری اصلی دوربین به عکاسی بپردازید، می‌توانید با باتری دیگر نیز به عکاسی پرداخته و زمان تصویربرداری خود را افزایش دهید. همچنین همانطور که گفته شد برخی از آنها امکان قرارگیری باتری‌های معمولی را دارند. برای همین اگر دسترسی به باتری شارژی وجود نداشته باشد، میتوان از باتری‌های معمولی برای آنها استفاده کرد. این مزیت گریپ باتری دوربین سبب شده تا بتوان در مراسمات طولانی چون عروسی و یا سمینارها به راحتی از دوربین استفاده کرده و نگرانی از بابت کمبود شارژ نداشت.

• استفاده راحت از دوربین در حالت عمودی

 

استفاده راحت از دوربین در حالت عمودی

 

زمانی که از گریپ دوربین استفاده کنید، نگه داشتن دوربین در حالت عمودی راحت‌تر می‌شود. این موضوع نه تنها سبب عدم خستگی دست در طولانی مدت می‌شود، بلکه از لرزش‌های دست جلوگیری کرده و کیفیت عکاسی را بهتر می‌نماید. علاوه بر این از آنجایی که بر روی اغلب گریپ‌ها دکمه‌های کنترلی زیادی وجود دارد، میتوان به راحتی از آنها استفاده کرده و نیازی به چرخش دوربین برای تغییر تنظیمات نخواهد بود. این ویژگی برای افرادی که به عکاسی از مراسمات عروسی یا عکاسی پرتره می‌پردازند بسیار کاربردی است و با وجود آن دیگر نیازی به چرخش مدام دوربین به حالات افقی و عمودی نمی‌باشد.

• استفاده راحت‌تر از لنزهای سنگین

لنزهای تله فوتو معمولا سبک نیستند و وزن زیادی دارند. برای همین کار کردن با آنها برای برخی از افراد کمی دشوار است. حال اگر از یک گریپ باتری برای دوربین استفاده شود، میتوان عکاسی را در حالت عمودی راحت‌تر انجام داده و از لرزش دست به خاطر وزن زیاد لنز جلوگیری کرد. پیشنهاد ما این است افرادی که از لنزهای سنگین تله بلند استفاده می‌کنند، از گریپ دوربین نیز استفاده نمایند.

• جلوگیری از کادربندی اشتباه

زمانی که از دوربین بدون گریپ در حالت عمودی استفاده می‌شود، بیشتر تمرکز عکاس بر روی محکم نگه داشتن دوربین می‌رود. به خصوص اگر دوربین و لنز متصل به آن وزن زیادی داشته باشد و فشار زیادی بر روی دست وارد شود. در چنین شرایطی ممکن است توجهی به کادر بندی دقیق دوربین نباشد و کادر کمی کج شود. برای همین در صورتی که از گریپ باتری دوربین استفاده شود، این مشکل حل شده و میتوان به کادربندی دقیقی دسترسی پیدا کرد.

• کنترل راحت در زوایای پایین

اگر به عکاسی از کنار دریا پرداخته باشید و دوربین را برای عکاسی در حالت Live View نزدیک به سطح آب نگه داشته باشید، حتما متوجه شدید که فشردن دکمه شاتر و کنترل دوربین در این شرایط کمی ساخت است. اما اگر از یک باتری گریپ بر روی دوربین خود استفاده کنید، می‌توانید به راحتی و بدون لرزش به فشردن دکمه شاتر بپردازید و از زوایای پایین به راحتی عکاسی کنید.

• راحتی بیشتر در عکاسی حالت افقی

گریپ علاوه بر اینکه بر روی عکاسی از حالت عمودی تاثیر دارد، بر روی حالت افقی نیز موثر است و سبب می‌شود تا در این شرایط نیز بتوان دوربین را به راحتی در دست گرفت. این خصوصیت برای دوربین‌های کوچک یا عکاسانی که دست‌های بزرگ دارند بسیار اهمیت دارد.

• حرفه‌ای تر دیده شدن

 

حرفه‌ای تر دیده شدن

 

از دیگر مزایای گریپ باتری دوربین، میتوان به حرفه‌ای‌تر شدن ظاهر دوربین اشاره کرد. در واقع ظاهر و امکانات دوربین می‌تواند بر روی مشتریان تاثیر بگذارد و آنها را بیشتر جذب عکاس و تخصص او نماید. برای همین اگر دوست دارید از دید مشتریان و اطرافیان خود حرفه‌ای‌تر به نظر برسید، می‌توانید از یک گریپ باتری برای دوربین خود استفاده نمایید.

• تعویض راحت باتری از روی سه پایه

در صورتی که دوربین به سه پایه عکاسی متصل شده باشد، امکان تعویض باتری دوربین به راحتی وجود ندارد. به علاوه اینکه این کار کمی زمان‌بر بوده و باعث می‌شود تا برخی از صحنه‌های عکاسی از بین برود. همچنین باز و بسته کردن دوربین از روی سه پایه، سبب به هم خوردن کادر تصویربرداری می‌گردد. این در حالی است که اگر از گریپ برای دوربین استفاده شود، میتوان خیلی سریع و بدون باز کردن دوربین از روی سه پایه به تعویض باتری پرداخت. در این شرایط هم کادر تصویربرداری تغییر نمی‌کند و هم دوربین در حالت قبل خود باقی می‌ماند.

جمع بندی

گریپ دوربین جزو لوازم جانبی‌های کاربردی بوده که با استفاده از آن میتوان از مزایای زیادی بهره‌مند شد. همانطور که اشاره کردیم این قطعه سبب سهولت در نگه داشتن دوربین شده و می‌تواند مدت زمان عکاسی را با وجود باتری دوم افزایش دهد. با این حال گریپ باتری دوربین مزایای دیگری نیز دارد که در متن به آن اشاره کردیم. بنابراین با توجه به این مزایا و کاربردهای گریپ دوربین، می‌توانید از آن برای دوربین خود استفاده کنید و به عکاسی حرفه‌ای‌تری بپردازید.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.