اخبار و بررسی محصولات, رسانه ها, مقایسه دوربین, وبلاگ

چرا عکاسان دوربین a7c را به a7III ترجیح میدهند؟

چرا عکاسان دوربین a7c را به a7III ترجیح میدهند؟

دوربین‌های Sony a7C و Sony a7 III هر دو از دوربین‌های محبوب و پرطرفدار سونی هستند که در شاخه Enthusiast قرار می‌گیرند. هر دوی دوربین‌ها از امکانات و قابلیت‌های پیشرفته مناسبی برخوردارند و همین امر باعث شده تا برای عکاسان حرفه‌ای مناسب و ایده‌آل باشند. a7C سونی یک دوربین فول فریم جمع و جور است که شباهت زیادی با a7 III دارد. سنسور، پردازنده مشترک و برخی از مشخصات کلیدی در بین این دو مدل مشترک بوده و همین سبب شباهت زیاد آن دو به هم شده است. اما چه تفاوتی بین این دوربین‌ها وجود دارد و چرا برخی از عکاسان دوربین a7c را به a7III ترجیح میدهند؟ در این مطلب به بررسی تفاوت دوربین‌ها پرداخته و با دلیل برتری دوربین a7c به a7III آشنا خواهیم شد.

دوربین سونی A7C در سپتامبر سال 2020 به عنوان یک دوربین میرورلس فول فریم شرکت سونی معرفی شد. این دوربین پس از عرضه A7 III وارد بازار شد و در بسیاری از ویژگی‌ها به آن شباهت دارد. حال از آنجایی که دوربین سونی A7 III قدیمی‌تر است، هنوز هم از برخی جهات نسبت به A7C پیشرفته‌تر می‌باشد. اما دوربین جدیدتر از چند مزیت برخوردار است که همین باعث شده انتخاب بهتری برای بسیاری از عکاسان باشد.

دوربین Sony a7C و Sony a7 III از نظر سنسور چه تفاوتی با هم دارند؟

همانطور که اشاره کردیم، این دوربین‌ها از نظر سنسور کاملا به هم شباهت دارند و هیچ تفاوتی در سنسور به کار رفته در آنها وجود ندارد.

 • سنسور دوربین Sony A7C: 24.2 مگاپیکسل فول فریم (35.6X23.8 mm)، Exmor R CMOS sensor
 • سنسور دوربین Sony A7 III: 24.2 مگاپیکسل فول فریم (35.6X23.8 mm)، Exmor R CMOS sensor

همانطور که مشخص است، سنسورها از نظر نوع و میزان رزولوشن با هم یکسان هستند و هیچ تفاوتی میان آنها وجود ندارد. در واقع در هر دو دوربین دقیقاً از یک سنسور فول فریم Exmoor R CMOS استفاده شده است. علاوه بر این، سنسور با همان موتور پردازش Bionz X جفت شده است. این یعنی در شرایط یکسان و با لنزهای مشابه، قادر به ثبت تصاویر با کیفیت یکسانی خواهید بود.

تفاوت سیستم فوکوس خودکار دوربین‌ها در چیست؟

 

تفاوت سیستم فوکوس خودکار دوربین‌ها در چیست؟

 

در ابتدا سیستم فوکوس خودکار به کار رفته در هر یک از دوربین‌ها را بیان می‌کنیم.

 • دوربین Sony A7C: -4EV تا 20EV (معادل ایزو 100 با لنز F2.0 متصل)
 • دوربین Sony A7 III: -3EV تا 20EV (معادل ایزو 100 با لنز F2.0 متصل)

به دلیل وجود سنسورهای مشابه در دوربین‌ها، سخت افزار فوکوس خودکار آنها نیز مشابه است. در واقع هر دوی دوربین‌ها از سیستم هیبریدی با 693 نقطه فوکوس تشخیص فاز و 425 نقطه تشخیص کنتراست برخوردار هستند. با این حال فوکوس A7C به میزان 1EV حساس‌تر بوده و در نور کم کمی بهینه‌تر از دوربین A7 III عمل می‌کند. بنابراین یکی از تفاوت‌های جزئی میان این دوربین‌ها و برتری دوربین A7C به A7 III، عملکرد بهتر آن در شرایط کم نور است.

اختلاف منظره یاب در دوربین‌ها و مزیت هر کدام

 • منظره یاب دوربین Sony A7C: 0.39 اینچ از نوع OLED با 2,359,296 نقطه
 • منظره یاب دوربین Sony A7 III: 0.5 اینچ از نوع OLED با 2,359,296 نقطه

یکی از تفاوت‌ها و ویژگی‌های متمایز کننده دوربین سونی A7C و A7 III، منظره یاب آنها است. منظره یاب A7C، در گوشه سمت چپ بالای آن جای گرفته است. در صورتی که در دوربین A7 III، در مرکز و بالای آن به کار برده شده است. این منظره‌یاب‌ها از نظر ابعادی با هم تفاوت دارند. منظره یاب کوچکتر در دوربین A7C باعث شده تا دوربین از ابعاد جمع و جورتری برخوردار شود. با این حال برخی افراد منظره یاب بزرگتر را ترجیح داده و به سراغ دوربین‌ها با این ویژگی می‌روند.

تفاوت دوربین‌ها از نظر اسلات کارت

 • دوربین Sony A7C: تک اسلات SD/SDHC/SDXC UHS-I/II
 • دوربین Sony A7 III: دو اسلات SD/SDHC/SDXC. اسلات 1: UHS-I/II، اسلات 2: UHS-I

در حالی که دوربین سونی A7C دارای یک اسلات SD/SDHC/SDXC است که با رسانه‌های UHS-II و UHS-I سازگار است، دوربین A7 III دارای دو اسلات کارت است که یکی از آنها با رسانه UHS-I و دیگری با UHS- سازگار می‌باشد. اگر دو کارت در اسلات‌های A7 III وجود داشته باشد، میتوان از آنها برای ضبط یا ضبط همزمان relay استفاده کرد. علاوه بر این امکان تقسیم فایل‌های خام و JPEG، عکس‌ها و فایل‌های ویدیویی برای جدا کردن کارت‌ها یا کپی فایل‌ها از یک کارت به کارت دیگر وجود دارد. پس در این مورد میتوان گفت که دوربین Sony A7 III نسبت به A7C مزیت دارد.

مزیت A7C به A7 III به خاطر برخورداری از صفحه نمایش با زاویه متغیر

 

مزیت A7C به A7 III به خاطر برخورداری از صفحه نمایش با زاویه متغیر

 

 • صفحه نمایش دوربین A7C سونی: لمسی 3 اینچی با زاویه متغیر با 921600 نقطه
 • صفحه نمایش دوربین A7 III سونی: لمسی 3 اینچی کج با 921600 نقطه

دوربین سونی A7C دومین دوربین سری A7 است که از صفحه نمایش با زاویه متغیر برخوردار می‌باشد. (اولین دوربین با این قابلیت، دوربین A7S III سونی است). صفحه نمایش با زاویه متغیر به این معنا است که میتوان آن را به سمت بالا یا پایین به راحتی حرکت داد. حتی میتوان آن را برای گرفتن تصاویر سلفی به سمت جلو چرخاند. این در حالی است که صفحه نمایش دوربین A7 III سونی، تنها از قابلیت کج شدن برخوردار است و تنها برای عکاسی در جهت افقی مناسب است و نمیتوان آن را به سمت جلو چرخاند. بنابراین یکی از مزیت‌های دوربین A7C نسبت به دوربین A7III، برخورداری از صفحه نمایش با زاویه متغیر است.

برتری دوربین A7C به A7III به خاطر اندازه جمع و جور

اندازه و ابعاد دوربین‌های مورد بحث عبارت است از:

 • ابعاد دوربین Sony A7C: 124.0X71.1X59.7 میلی متر
 • ابعاد دوربین Sony A7 III: 126.9X95.X73.7 میلی متر

همانطور که از ابعاد دوربین‌ها مشخص است، دوربین A7C سونی نسبت به A7 III از ابعاد کوچکتری برخوردار می‌باشد. با این که این ابعاد آن را به دوربین جیبی تبدیل نمی‌کند، اما برای استفاده در سفر و به همراه داشتن در هر شرایطی مناسب است. به خصوص زمانی که با لنز کیت تاشو Sony FE 28-60mm F4-5.6 جفت می‌شود. با توجه به این خصوصیت و ادغام منظره یاب در بدنه دوربین، میتوان اینطور گفت که A7C به نظر یکی از دوربین‌های فرمت APS-C سونی است تا یکی از مدل‌های فول فریم سری A7.

برتری دوربین Sony A7C به Sony A7 III از نظر سرعت عکاسی متوالی (Burst Mode)

 • Sony A7C: بیش از 215 فایل JPEG بسیار خوب، بیش از 115 فایل خام، بیش از 86 فایل خام + JPEG همزمان
 • Sony A7 III: 163 فایل JPEG بسیار خوب، 89 فایل خام، 79 فایل خام + JPEG همزمان

هر دو دوربین می‎توانند تا 10 فریم در ثانیه عکس بگیرند. اما A7C دارای بافر بزرگتری است که به این معنی است که می‌تواند تصاویر بیشتری را در یک دنباله پیوسته ثبت نماید. در واقع دوربین A7C می‌تواند نرخ 10 فریم در ثانیه را برای حداقل 21.5 ثانیه و 215 عکس JPEG فوق العاده خوب حفظ کند. این برای اکثر سناریوهای عکاسی، از جمله عکاسی ورزشی مناسب است.

مزیت دوربین Sony A7C به A7 III به دلیل عمر باتری بهتر

 

مزیت دوربین Sony A7C به A7 III به دلیل عمر باتری بهتر

 

 

یکی از مواردی که برای بسیاری از عکاسان حائز اهمیت است، میزان عمر باتری دوربین است. در مقایسه این دو دوربین نسبت به میزان عمر باتری باید بگوییم که دوربین Sony A7C در هر بار شارژ از عمر 740 شات برخوردار است. این در حالی است که دوربین A7 III سونی به ازای یک بار شارژ کامل، 610 شات عمر دارد. بنابراین میتوان گفت دوربین A7C از میزان عمر باتری بهتری برخوردار می‌باشد و برای عکاسی‌های طولانی‌تر مناسب‌تر است.

سونی A7C یا A7III؟

مزایای اصلی دوربین Sony A7C نسبت به A7 III صفحه نمایش با زاویه متغیر، بافر بزرگتر، عمر باتری بهتر، سیستم فوکوس خودکار کمی بهتر و اندازه کوچکتر آن است. با این حال A7 III دارای منظره یاب بزرگ‌تری است که احتمالاً در عکس‌برداری روزانه مورد استقبال افراد زیادی قرار می‌گیرد. همچنین این دوربین ارگونومی پیشرفته‌تری دارد که تنظیم سریع تنظیمات را آسان‌تر می‌کند. به علاوه اینکه دوربین A7 III از دو اسلات کارت حافظه برخوردار است. A7C سونی، یک دوربین کامپکت است که به لطف صفحه نمایش با زوایای مختلف برای مسافرت و بلاگری مناسب است. اما دوربین A7 III احتمالا تجربه هندلینگ همه جانبه بهتری را برای انواع دیگر عکاسی ارائه می‌دهد. بنابراین برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری از میان این دوربین‌ها داشته باشید، باید به موارد اشاره شده توجه کرده تا بتوانید بهترین دوربین سونی را برای خود انتخاب و خریداری نمایید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی دوربین‌های A7C و A7 III سونی پرداختیم و به دلایلی که برخی از عکاسان دوربین A7C را به دوربین A7III ترجیح می‌دهند، اشاره کردیم. دوربین Sony A7C از مزایایی نسبت به دوربین A7III برخوردار است که شامل مواردی چون عمر باتری بهتر، صفحه نمایش با زاویه متغیر، بالاتر بودن سرعت عکاسی متوالی، کامپکت بودن دوربین و فوکوس خودکار بهتر می‌باشد. بنابراین اگر برای شما هم این موارد در اولویت است، می‌توانید به خرید دوربین Sony A7C از فروشگاه آوا تصویر بپردازید و از آن برای عکاسی در سفر و یا عکاسی روزانه استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.