آموزش عکاسی, وبلاگ

نحوه بهره گیری از پس زمینه در عکاسی

نحوه بهره گیری از پس زمینه در عکاسی


4.6/5 - (37 امتیاز)

نحوه بهره گیری از پس زمینه در عکاسی به شما کمک می کند تا بتوانید عکس بی نظیری را خلق کنید .در عکاسی از اشخاص، یکی از متداول ترین توصیه ها توجه به این نکته است که کادر را با سوژه های خود پر کنید و بطور کلیمی توان گفت که این قاعده خوبی است که می تواند عکاسی شما را سریعا به طور چشمگیری بهبود بخشد اما با این حال، گاهی اوقات قوانین باید شکسته شوند، و یادگیری نحوه استفاده از پس زمینه در عکاسی از اشخاص نیز می تواند در ارائه یک گالری تصاویر متنوع و مفید، ارزشمند باشد. زمانیکه از شما از افراد عکاسی می کنید نمای کلی عکس شما به دو بخش تقسیم می شود. قسمتی از عکس شما را سوژه اشغال می کند و باقیمانده ی فضا را پس زمینه در بر می گیرد

 

اگرچه این فضا ممکن است زیاد بصری نباشد، اما وجود کمی پس زمینه ی خالی در اطراف سوژه باعث می شود تا توجه بیننده  مستقیما به سمت شخصی که از او عکس می گیرید، جلب شود. در اینجا شاهد آن خواهیم بود سوژه ی شما در کانون توجه قرار گرفته و اهمیت آن در عکس نمایان می شود.

 

 

روش بهره گیری صحیح از پس زمینه :

بنابراین، هنگام عکاسی از اشخاص، چطور مطمئن می شوید که فضای منفی شما عمدی به نظر می رسد و نه اتفاقی؟ اینها چند نکته هستند که به شما کمک می کنند ترکیب تصاویر فضای منفی و عکاسی از اشخاص را شروع کنید.

قانون یک سوم

هنگام ایجاد یک تصویر فضای منفی در عکاسی از اشخاص، سوژه باید یک سوم تصویر، و فضای منفی تقریبا دو سوم از تصویر را در بر گیرد. دنبال کردن این دستورالعمل تضمین می کند که سوژه شما به اندازه کافی بزرگ باشد تا دیده شود، و در عین حال نسبتی ایجاد می کند که از لحاظ بصری برای چشم خوشایند است. همچنین متوجه خواهید شد که استفاده از این نسبت به عنوان یک چارچوب کلی برای تصاویرتان به شما اجازه می دهد تا قانون یک سوم را در تصاویر فضای منفی خود پیاده سازی کنید، که بیشتر به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که تصاویرتان به خوبی ترکیب بندی شده و از لحاظ زیبایی خوشایند هستند.

 

سوژه را رو به سمت فضا قرار دهید

 

اگر می خواهید از قانون یک سوم پیروی کرده و سوژه خود را در خارج از مرکز تصویر ترکیب بندی کنید، کمی وقت صرف آزمایش با جهتی که سوژه شما رو به آن قرار دارد، بکنید. وقتی سوژه شما رو به فضای منفی است تصویر قوی تر است یا وقتی که رو به سمتی غیر از فضای منفی است؟ به عنوان یک قاعده کلی، سعی کنید سوژه خود را طوری ترکیب بندی کنید که به سمت فضای منفی نگاه کند. این به خصوص مهم است اگر شخصی که شما در حال عکاسی از آن هستید، در حال راه رفتن، دویدن، یا انجام ورزش باشد.

با انجام این کار، مغز ما قادر به تصور حرکت سوژه در میان فضای منفی می باشد، که تصویر مطلوب تر و باورپذیرتری ایجاد می کند. علاوه بر این، اگر شخصی که دارید از او عکس می گیرید به سمت فضای منفی نگاه کند، تصویر شما تصادفی تر به نظر می رسد، که یک راه عالی برای افزودن تنوع به تصاویر ژست دهی شده شماست.

 

سوژه را به مرکز بیاورید

 

سوژه خود را به مرکز کادر بیاورید، در حالیکه به طور همزمان مقدار زیادی فضای خالی در اطراف آنها در تصویر خود قرار می دهید. این تکنیک شبیه ایده فضای سفید در طراحی گرافیکی است، که در فروشگاه های لباس مد روز نیز وجود دارد، که در آن فضای زیادی بین لباس های روی قفسه باقی می گذارند.

 

 

همه چیز مربوط به تصاویر خنثی نیست

 

تصاویر پس زمینه لزوما نباید پس زمینه های خنثی و بوکه داشته باشند که تشخیص پس زمینه را مبهم کنند. شما چه در دریاچه مورد علاقه خود باشید و چه در خانه قدیمی خانوادگیتان، تصاویر پس زمینه می توانند راه خوبی برای ارجاع ماهرانه مکان بدون تبدیل آن به ستاره نمایش باشند!

به دنبال پس زمینه هایی بگردید که از نظر رنگ و/یا الگو نسبتا یکنواخت هستند، که همان احساس بصری فضای تنفس را القا می کنند و در اطراف سوژه شما قرار می گیرند، در حالیکه به طور همزمان از لحاظ بصری به مکان شما اشاره می کنند.

تاکید بر مقیاس

 

استفاده از فضای منفی هنگام عکاسی از اشخاص می تواند به تاکید بر اندازه شخصی که در حال عکاسی از آن هستید، کمک کند. به عنوان مثال، اگر دارید از یک نوزاد عکس می گیرید و در تمام تصاویری که می گیرید کادر را پر می کنید، ممکن است نتوانید به درستی کوچک بودن نوزاد نسبت به محیط اطرافش را انتقال دهید. با گنجاندن مقادیر مختلف فضای منفی در تصاویرتان، بهتر می توانید بر مقیاس نوزاد تاکید کنید.

 

جمع بندی

 

به طور خلاصه، استفاده از پس زمینه در هنگام عکاسی از اشخاص می تواند توجه بیننده را به سمت سوژه شما جلب کند. همچنین می تواند مکان ها را به شیوه ای بی نظیر نشان دهد. پس زمینه همچنین به تاکید بر حرکت و مقیاس، و ایجاد تنوع در تصاویرتان نیز کمک می کند، و انعطاف پذیری بیشتری برای شما و مشتریانتان فراهم می کند.

با نکات فوق می توانید از فضای منفی عکاسی بهره گیرید.

امیدوارم این نکات عکاسی باعث بهبود روند عکاسی شما شود.

پایدار باشید .

پیوند درونی :

تکنیک گرفتن عکس پرتره در نور طبیعی

ارتباط با کارشناس فنی:

ارتباط مستقیم از طریق تلگرام

| آموزش عکاسی | مفاهیم عکاسی | عکاسی پرتره | استفاده ار پس زمینه  | کاربرد پس زمینه در عکاسی |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.