آموزش عکاسی, وبلاگ

فعالسازی گرید دوربین کانن به چه صورت است؟

چگونه گرید دوربین کانن را فعال کنیم؟

گرید لاین که به آن خطوط شبکه‌ای نیز گفته می‌شود، در بسیاری از دوربین‌های عکاسی و حتی دوربین گوشی موبایل وجود دارد. با استفاده از این خطوط میتوان به عکاسی حرفه‌ای پرداخته و تصاویر یا فیلم‌های جذابی ثبت کرد. در ادامه با گرید لاین در دوربین کانن بیشتر آشنا شده و به نحوه فعالسازی آن در چند دوربین خواهیم پرداخت.

آشنایی با منوی دوربین کانن

بسته به مدل دوربین، منو از مدلی به مدل دیگر متفاوت است. هر چقدر دوربین عکاسی حرفه‌ای‌تر باشد، گزینه‌های بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. برای اعمال تنظیمات پیشرفته باید با منوی دوربین خود آشنایی داشته تا بتوان گزینه‌های مورد نظر را فعال کرد. در رابطه با منوی دوربین کانن باید اشاره کنیم که این منو شامل 4 بخش مختلف است که عبارتند از:

 • منوی عکسبرداری (Shooting): در این بخش تنظیمات مربوط به عکاسی قرار دارد.
 • منوی تصویر (Playback): این بخش برای تنظیمات مربوط به مشاهده و ویرایش تصاویر استفاده می‌شود.
 • منوی تنظیمات سخت افزار (Setup): در این بخش میتوان تنظیمات مربوط به مواردی چون کارت حافظه، باتری، ساعت، زبان و غیره را تغییر داد.
 • منوی تنظیمات شخصی (My Menu): از این بخش هم امکان اعمال تنظیمات مورد نظر به خوبی فراهم است.

با فشردن دکمه منو بر روی دوربین، صفحه منو نمایش داده می‌شود. در این صفحه تب‌های مختلفی وجود دارد که برای اعمال تنظیمات مورد نظر باید از طریق هر یک از آنها اقدام کرد. کار با منوی دوربین کانن سخت نبوده و تنها نیاز به کمی توجه و دقت دارد.

گرید لاین چیست؟

 

گرید لاین چیست؟

 

زمانی که قرار است از سوژه‌ای عکاسی یا فیلمبرداری شود، باید آن را در کادر به خوبی ترکیب‌بندی کرد. یک قانون در این رابطه وجود دارد که تحت عنوان قانون یک سوم شناخته می‌شود. قانون یک سوم به عکاس کمک می‌کند تا کادربندی یا ترکیب‌بندی را به خوبی انجام دهد. حال بهتر است ببینیم که قانون یک سوم چه ارتباطی با گرید لاین دوربین دارد.

در ابتدا باید اشاره کنیم که گرید لاین (Grid Line) در اغلب دوربین‌ها و گوشی‌های حرفه‌ای وجود دارد. با این حال بسیاری از کاربران از نحوه کار با آن اطلاعی ندارند و با کاربرد گرین لاین آشنا نیستند. زمانی که گرید لاین دوربین یا گوشی هوشمند فعال می‌شود، چهار خط در کادر تصویر ترسیم می‌شود که این خطوط در نقاطی با هم اتصال پیدا می‌کنند. به این نقاط، نقاط طلایی گفته می‌شود. عکاس باید سعی کند سوژه را در نزدیکی و یا دقیقا در همان نقاط طلایی قرار دهد. زمانی که سوژه در یکی از این نقاط طلایی قرار می‌گیرد، عکس کاملا اصولی و حرفه‌ای به ثبت می‌رسد. چنین تصاویری جذابیت بیشتری دارند و توجه افراد بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

استفاده از قانون یک سوم برای ترکیب‌بندی بهتر در عکاسی

قانون یک سوم یکی از تکنیک‌های ساده و در عین حال مفید برای ترکیب‌بندی در عکاسی است. برای استفاده از این قانون باید گرید لاین را فعال کرده تا کادر با دو خط افقی و دو خط عمودی به 9 قسمت مساوی تقسیم شود. این خطوط در چهار نقطه با هم برخورد می‌کنند که همانطور که اشاره کردیم به آنها نقاط طلایی گفته می‌شود. هر سوژه‌ای که در نزدیک این نقاط طلایی قرار می‌گیرد، بیشترین توجهات را به خود جلب می‌کند. پس اگر سوژه در نزدیکی یکی از نقاط طلایی و یا در راستای یکی از خطوط قرار بگیرد، یعنی قانون یک سوم در عکاسی رعایت شده است.

ایده اصلی قانون یک سوم ایجاد ترکیب‌بندی مرکز گریز است که به جذابیت و پویایی تصویر ثبت شده کمک می‌کند. برای استفاده از این قانون میتوان خطوط راهنما را در دوربین یا گوشی موبایل خود فعال کرده تا بتوان از طریق آن تصاویر زیبا و قابل توجهی ثبت کرد.

در رابطه با گرید لاین یا Grid Display در دوربین کانن باید اشاره کنیم که این موارد به 3X3 (گرید 1) یا 3X5 (گرید 2) تقسیم می‌شوند. با این خطوط میتوان از قانون یک سوم و نقاط طلایی به راحتی استفاده کرده و تصاویر زیبا و حرفه‌ای را به تصویر کشید.

نمایش گرید لاین در منظره یاب دوربین Canon EOS 6D Mark II

برای فعال کردن گرید لاین در دوربین EOS 6D Mark II مراحل زیر را دنبال نمایید.

 • کلید پاور دوربین را بر روی حالت روشن قرار دهید و دکمه MENU را فشار دهید تا صفحه منو نمایش داده شود.
 • پس از آن دکمه‌ای که با علامت Q مشخص شده است را فشار دهید و وارد تب با نماد آچار شوید.
 • در پایین تب، گزینه Viewfinder display را انتخاب کنید و سپس علامت SET را فشار دهید.
 • در این زمان باید گزینه Grid display را انتخاب کرده و سپس SET را فشار دهید.
 • مجددا به انتخاب گزینه Show و SET بپردازید. پس از این کار دکمه MENU را فشار دهید تا از منو خارج شوید. در این زمان میتوانید خطوط گرید یا شبکه‌ای را در منظره‌یاب یا همان viewfinder دوربین مشاهده نمایید.

نمایش گرید لاین در دوربین Canon EOS R5

 

نمایش گرید لاین در دوربین Canon EOS R5

 

نمایش و فعال کردن گرید لاین در دوربین‌های کانن، کمی به هم شبیه است. با این حال در اینجا به بررسی فعالسازی گرید لاین در دوربین Canon EOS R5 نیز می‌پردازیم:

 • در ابتدا باید دکمه MENU بر روی بدنه دوربین را فشار دهید تا منوی دوربین برایتان نمایش داده شود.
 • در تبی که با علامت دوربین مشخص است، وارد بخش 7 و از آنجا وارد Shooting info شوید.
 • در این صفحه با چندین حالت مواجه می‌شوید که یکی از آنها با عنوان Grid Display مشخص است. اگر این قابلیت بر روی حالت Off قرار دارد، وارد آن شوید و آن را بر روی یکی از حالات 3X3، 6X4 یا 3X3+diag قرار دهید.
 • پس از خروج از منو میتوانید خطوط شبکه‌ای را بر روی صفحه مشاهده نمایید و از قانون یک سوم برای عکاسی استفاده کنید.

نمایش و فعالسازی گرید دوربین کانن Canon 5D MK3

 • دکمه MENU موجود بر روی بدنه دوربین Canon 5D MK3 را فشار دهید تا وارد بخش منو شوید.
 • از تب نمایش داده شده با علامت دوربین، وارد بخش چهارم شوید.
 • در این بخش میتوانید عبارت Grid Display را مشاهده کنید.
 • با فشردن دکمه Grid Display، میتوانید آن را بر روی یکی از حالات 3X3، 6X4 یا 3X3+diag قرار دهید و به عکاسی حرفه‌ای بپردازید.

فعالسازی گرید لاین در دوربین کانن Canon EOS R

 • در ابتدا دکمه منو بر روی دوربین را فشار دهید و سپس وارد منوی زرد رنگ با علامت آچار شوید.
 • در تب 4 این بخش باید گزینه Shooting info را انتخاب کنید و وارد حالت Grid Display شوید.
 • در این بخش هم چهار حالت Off، 3X3، 6X4 یا 3X3+diag وجود دارد که با انتخاب آنها میتوانید به فعالسازی گرید لاین دوربین بپردازید و از آن جهت عکاسی حرفه‌ای‌تر استفاده نمایید.

نحوه فعال کردن گرید لاین در گوشی موبایل

 

نحوه فعال کردن گرید لاین در گوشی موبایل

 

همانطور که اشاره کردیم گرید لاین نه تنها در دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، بلکه در بسیاری از گوشی‌های هوشمند جدید و حرفه‌ای وجود دارد. قابلیت Grid در بسیاری از گوشی‌ها فعال است و در برخی دیگر نیاز به فعالسازی به طور دستی دارد. نحوه فعال کردن این قابلیت در گوشی‌های مختلف کمی متفاوت است. برای مثال جهت فعال کردن قابلیت گرید لاین در دوربین گوشی سامسونگ، باید برنامه را باز کرده و وارد تنظیمات آن شوید. در صفحه باز شده باید گزینه Grid lines را فعال کنید و حالت Square یا 3 * 3 را انتخاب نمایید. در گوشی‌های آیفون هم تقریبا به همین شکل است. با وارد شدن به بخش تنظیمات دوربین، باید وارد بخش گرید شوید و آن را فعال نمایید. پس از فعال شدن Grid lines میتوانید به صفحه اصلی دوربین گوشی برگردید و شاهد خطوط شبکه‌ای باشید. در این زمان میتوانید همچون یک عکاس حرفه‌ای به عکاسی یا فیلمبرداری بپردازید و تصاویر خوبی را به ثبت برسانید.

چه زمانی نباید از قانون یک سوم استفاده کرد؟

یکی از مواردی که عکاسان حرفه‌ای به آن توجه دارند این است که تنها در مواقعی از قانون یک سوم استفاده می‌کنند و همیشه به سراغ آن نمی‌روند. در اینجا به چند سناریو که بهتر است در آنها از قانون یک سوم استفاده نشود، اشاره می‌کنیم:

 • پر کردن فریم: رایجترین روش جایگزین قانون یک سوم، قرارگیری نقطه کانونی در مرکز تصویر است. در این شرایط میتوان فریم را با سوژه خود پر کرده و آن را در مرکز تصویر قرار داد.
 • تصاویر مربعی: قرارگیری سوژه در مرکز تصاویر مربعی از کارایی زیادی برخوردار است. فاصله این سوژه از چهار طرف یکسان شده و سبب ایجاد تقارن می‌گردد.
 • تصاویر با پس زمینه شلوغ: در صورتی که پس زمینه تصویر شلوغ باشد، بهتر است قانون یک سوم نادیده گرفته شود. برای مثال اگر چندین گل در پس زمینه وجود داشته باشد، این قانون کارایی ندارد.

جمع بندی

در این مطلب با یکی از تکنیک‌های عکاسی یعنی قانون یک سوم و همچنین ارتباط گرید لاین با آن آشنا شدیم. با فعال کردن گرید دوربین کانن میتوانید عکاسی را به شکل حرفه‌ای‌تر انجام دهید و به جذابیت آن بیافزایید. نحوه فعالسازی گرید لاین در دوربین‌های کانن تا حدودی مشابه به هم است. با این حال با توجه به موارد اشاره شده در متن و همچنین دفترچه راهنمای دوربین میتوانید گرید لاین دوربین خود را فعال کرده و از آن به خوبی استفاده نمایید.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.