وبلاگ

نحوه ریست کردن دوربین کانن

چگونه دوربین کانن را ریست کنیم؟

گاهی اوقات کاربران دوربین‌های عکاسی نیاز به تنظیم مجدد دوربین و بازگرداندن آن به حالت تنظیمات کارخانه‌ای دارند. در این شرایط باید بسته به مدل و برند دوربین خود، به ریست فکتوری دوربین بپردازند. منظور از ریست فکتوری دوربین، بازنشانی تنظیمات کارخانه در دوربین است. برای این کار باید به سراغ تنظیمات و منوی دوربین رفته و با طی کردن چندین مرحله این کار را انجام داد. در ادامه به بررسی نحوه ریست کردن دوربین کانن می‌پردازیم و با روش‌های این کار آشنا می‌شویم.

چرا نیاز به ریست کردن دوربین کانن است؟

گاهی اوقات عکاسان با مشکلاتی در دوربین عکاسی خود مواجه می‌شوند. در این شرایط برای برطرف کردن برخی از مشکلات موجود، راهی به جز ریست کردن دوربین وجود ندارد. از آنجایی که عکاسان تنظیمات مختلفی را در موقعیت‌های متفاوت در نظر می‌گیرند، ممکن است سبب ایجاد مشکل در عملکرد دوربین عکاسی شوند و مجبور به ریست کردن آن شوند. برای این کار هم باید به سراغ تنظیمات دوربین رفته و آن را به حالت تنظیمات کارخانه بازگرداند. با بازنشانی یا ریست دوربین کانن، تنظیمات دوربین به شکل ابتدایی خود باز می‌گردند. پس از آن کاربر میتواند در بخش‌های مورد نظر خود مجددا تغییراتی را اعمال نماید.

روش‌های ریست فکتوری دوربین کانن

مهمترین و اصلی‌ترین روش موجود برای ریست کردن دوربین کانن، استفاده از گزینه موجود در صفحه منو است. البته بسته به مدل دوربین کانن، این گزینه در بخش‌های متفاوتی قرار دارد. اما در حالت کلی میتوان آن را در یکی از تب‌های آچار یا تنظیمات پیدا کرد. همچنین یک گزینه برای ریست فکتوری کردن بخشی از تنظیمات وجود دارد. این گزینه برای زمانی کاربرد دارد که کاربر از محل دقیق مشکل در تنظیمات آگاهی داشته و قصد دارد تنها به ریست کردن همان مورد بپردازد. در صورت عدم آگاهی از علت مشکل، باید تنظیمات دوربین را به طور کامل ریست فکتوری کرد.

نحوه بازنشانی تنظیمات کارخانه در دوربین کانن

 

نحوه بازنشانی تنظیمات کارخانه در دوربین کانن

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، برای بازنشانی تنظیمات کارخانه یا ریست فکتوری دوربین کانن باید به سراغ منوی دوربین رفت. در این بخش به صورت مرحله به مرحله به نحوه ریست کردن دوربین کانن می‌پردازیم.

 • در ابتدا دوربین کانن خود را روشن کرده و آن را در حالت M قرار دهید.
 • با فشردن دکمه منو وارد صفحه Menu شوید و تب آچار را بررسی کنید.
 • در گزینه‌های موجود در این تب گزینه Clear all camera settings را انتخاب کرده و دکمه Set را فشار دهید.
 • در این مرحله یک پیغام مبنی بر پاک کردن تمام تنظیمات دوربین به شما نشان داده می‌شود. با فشردن دکمه OK و سپس دکمه Set، عمل بازنشانی تنظیمات انجام می‌شود.
 • البته ممکن است برخی از دوربین‌های کانن گزینه‌های مشابهی با عنوان Clear all Custom Func.(C.Fn) یا Reset Camera را نشان دهند. در صورتی که گزینه Clear all Custom Func نمایش داده شود، برای بازنشانی تمام تنظیمات دوربین به حالت کارخانه باید آن را اجرا کرده و سپس دکمه OK و در نهایت دکمه Set را زد. با این کار دوربین کانن به حالت تنظیمات کارخانه بازگشته و میتوان عکاسی با آن را شروع کرد.

ریست فکتوری دوربین کانن با دکمه Reset

 

ریست فکتوری دوربین_های کانن تولید سال 2000 به قبل

 

برخی از دوربین‌های کانن دارای دکمه‌ای به نام Reset هستند. برای ریست فکتوری کردن دوربین کانن باید این دکمه را بر روی دوربین پیدا کرده و آن را فشار داد. دکمه باید برای چندین ثانیه در همان حالت نگه داشته شده و سپس رها شود. با رها کردن دکمه، دوربین خاموش شده و مجددا روشن می‌شود. با این کار تنظیمات دوربین کانن به حالت اولیه خود بازمی‌گردند. در صورتی هم که دکمه بر روی بدنه دوربین وجود نداشته باشد، باید به سراغ آن در بخش منوی دوربین و تنظیمات رفت.

ریست فکتوری دوربین‌های کانن تولید سال 2000 به قبل

اگر برایتان سوال است که آیا تمام دوربین‌های کانن از قابلیت ریست فکتوری برخوردار هستند یا خیر، باید اشاره کنیم که دوربین‌هایی که پیش از سال 2000 تولید شده‌اند، از دکمه یا گزینه ریست برخوردار نیستند. برای اینکه بتوان این دوربین‌ها را به تنظیمات کارخانه خود بازگرداند، باید دکمه پاور دوربین را به مدت 30 ثانیه نگه داشت. برای برخی از این دوربین‌های قدیمی هم لازم است دوربین را خاموش کرده و باتری را از آن خارج کرد. پس از گذشت 30 ثانیه باید باتری را مجددا سر جای خود قرار داده و دوربین را روشن کرد. در صورتی که در این زمینه مشکلی ایجاد شود، میتوان از نمایندگی‌های معتبر یا مراکز فروش سوال کرد.

ریست فکتوری دوربین کانن سبب تغییر چه تنظیماتی می‌شود؟

زمانی که تنظیمات دوربین کانن به حالت فکتوری یا کارخانه بازمی‌گردند، موارد زیادی در آن تغییر پیدا می‌کند. در این رابطه باید به مواردی همچون Shooting Settings، Image-recording Settings، Camera Settings، Live View Shooting Settings و Movie Shooting Settings اشاره کرد. خوب است اشاره شود که ریست فکتوری دوربین کانن سبب صفر شدن عدد شمارنده تعداد شات نمی‌شود.

معرفی بخش‌های بازنشانی شده در دوربین کانن

 

معرفی بخش‌های بازنشانی شده در دوربین کانن

 

در بخش قبلی با تنظیماتی که توسط ریست فکتوری تغییر پیدا می‌کنند، آشنا شدیم. در این بخش به بررسی هر یک از این موارد پرداخته و با نقش آنها در دوربین کانن آشنا می‌شویم.

1. منوی عکسبرداری یا Shooting Settings

در منوی عکسبرداری تنظیمات مختلفی وجود دارد. از جمله:

 • AF operation – One-Shot AF: گزینه One-Shot AF برای عکاسی از سوژه‌های ثابت و ساکن است. زمانی که دکمه شاتر تا نیمه فشرده شود، دوربین تنها یک مرتبه به فوکوس می‌پردازد.
 • Metering mode: این بخش برای حالت نورسنجی است. این موارد تصاویر را تحت ثاثیر قرار می‌دهند.
 • ISO Speed: این حالت در دوربین در ایزوی اتوماتیک قرار دارد. حالت ISO speed range نیز بازه میزان حساسیتی که دوربین استفاده خواهد کرد را مشخص می‌کند. حداقل محدودیت 100 و حداکثر آن 25600 است.
 • Drive mode: گزینه Drive mode کنترل کامل دوربین را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. گرفتن تصاویر به صورت تکی یعنی single shot و یا عکاسی پیاپی از طریق این آپشن امکانپذیر است.
 • Flash exposure compensation: جبران نوردهی فلاش یاFlash exposure compensation به تنظیم میزان نوردهی فلاش در عکاسی با استفاده از ابزارهایی همچون فلاشگان اشاره دارد. با این قابلیت میتوان میزان نوردهی فلاش را به طور دستی تنظیم کرده و تاثیر آن بر روی تصویر را کنترل کرد. زمانی که تنظیمات دوربین کانن ریست فکتوری شوند، مقدار آن به صفر می‌گردد.
 • Multiple exposure: این حالت به معنای ادغام چند عکس بر روی هم است که در عکاسی به معنای ترکیب چند تصویر به یک فریم یا تصویر نهایی است. با ریست فکتوری شدن دوربین کانن این حالت به شکل Disable تغییر پیدا می‌کند.
 • Mirror lockup: قفل آینه در بالا قابلیتی است که در دوربین‌های DSLR و برخی از دوربین‌های میرورلس وجود دارد. با بازنشانی تنظیمات دوربین کانن این حالت به شکل Disable درمی‌آید.

 

2. منوی Image-recording Settings

 • Picture Style: سبک تصویر یا Picture Style، از عملکردهای داخلی دوربین کانن است که به کاربر امکان تنظیم تنالیته رنگ و کنتراست تصویر را بر اساس حالات مورد نظر خود می‌دهد. با بازنشانی تنظیمات این حالت به شکل Auto تغییر پیدا می‌کند.
 • Auto Lighting Optimizer: حالت پیش فرض این حالت Basic است و برای تنظیم خودکار روشنایی و کنتراست تصویر استفاده می‌شود.
 • Peripheral illumination correction: در این بخش میتوان مشخصات لنز دوربین را مشاهده کرد. در صورتی که اطلاعات صحیح باشند، باید بر روی Enableکلیک کرد.
 • White balance: وایت بالانس یا تراز سفیدی برای متعادل کردن رنگ تصویر است. با ریست فکتوری تنظیمات دوربین کانن این حالت بر روی مقدار Auto قرار می‌گیرد.
 • Highlight tone priority: این گزینه در دوربین کانن به عکاس امکان می‌دهد تا دامنه دینامیکی دوربین را از تنالیته‌های میانه به سمت هایلایت‌ها هدایت کند. زمانی که دوربین ریست شود، این حالت بر روی Disable قرار می‌گیرد.
 • Dust Delete Data: حذف غبار از عکس یا Dust Delete Data، برای از بین بردن گرد و غبار موجود بر روی سنسور است. با فعال شدن این گزینه تمام گردها به شکل اتوماتیک پاک می‌شوند.

 

3. Camera Settings

 • Beep: گزینه Beep یا صدای بیپ در دوربین کانن، پس از انجام فوکوس به صورت خودکار پخش می‌شود. این صدا نشان دهنده زمان مناسب شات است.
 • Auto rotate: گزینه Auto rotate برای چرخش اتوماتیک تصویر است. با بازنشانی تنظیمات دوربین این گزینه بر روی حالت On یعنی فعال قرار می‌گیرد.
 • GPS و WiFi: این دو گزینه نیز با ریست فکتوری دوربین کانن بر روی حالت Disable قرار می‌گیرند.

 

4. Live View Shooting Settings

 • Live View shooting: گزینه لایو ویو به معنای حالت نمایش زنده دوربین است که با ریست فکتوری به حالت Enable تغییر پیدا می‌کند.
 • Aspect ratio: نسبت ابعاد در عکاسی یا Aspect ratio به توصیف نسبت‌های افقی و عمودی یک تصویر می‌پردازد. این حالت در تنظیمات اولیه در مقدار 3:2 قرار دارد.
 • Metering timer: تایمر نورسنجی برای تغییر مدت زمان نوردهی دوربین است.

جمع بندی

در صورتی که از دوربین کانن برخوردار هستید و نیاز به ریست فکتوری کردن تنظیمات آن دارید، میتوانید از راه‌های اشاره شده در متن استفاده نمایید. با ریست فکتوری دوربین کانن، تنظیمات دوربین به حالت کارخانه‌ای بازمی‌گردند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه میتوانید از متخصصان شرکت آوا تصویر کمک بگیرید.

3.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.