رسانه ها, وبلاگ

تجهیزات مورد نیاز در استودیو عکاسی خانگی

تجهیزات مورد نیاز در استودیو عکاسی خانگی

بسیاری از عکاسانی که دغدغه شروع کسب و کار در زمینه عکاسی را دارند، به جای اجاره کردن آتلیه و پرداخت مبالغ زیاد، به سراغ راه‌اندازی استودیو عکاسی خانگی می‌روند. استودیو عکاسی خانگی مزایای زیادی دارد و برای افراد عکاس آماتور و حرفه‌ای می‌تواند فواید زیادی به همراه داشته باشد. افرادی که قصد دارند یک استودیوی عکاسی در خانه خود داشته باشند، باید در ابتدا لوازم مورد نیاز را فراهم کرده و فضای مناسبی را برای این کار اختصاص دهند. در این مطلب قرار است به بررسی تجهیزات مورد نیاز در استودیو عکاسی خانگی بپردازیم و با نحوه راه‌اندازی آن آشنا شویم.

استودیو عکاسی خانگی؛ مناسب برای شروع عکاسی حرفه ای

 

استودیو عکاسی خانگی؛ مناسب برای شروع عکاسی حرفه ای

 

هر فردی برای موفقیت در کسب و کار خود باید سعی در گسترش آن داشته باشد تا بتواند بهترین استفاده از مهارت‌های خود را ببرد. افرادی که در زمینه عکاسی مشغول به فعالیت هستند، می‌توانند به جای اجاره آتلیه و پرداخت هزینه برای آن، کار خود را از خانه شروع کنند. راه‌اندازی استودیوی عکاسی خانگی، می‌تواند یک تحول جدی برای این دسته از افراد باشد و منجر به افزایش مهارت و همچنین کسب و کارشان گردد. به طور کلی ایجاد استودیو خانگی عکاسی، مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت.

راه‌اندازی استودیوی عکاسی خانگی چه مزایایی دارد؟

 

راه‌اندازی استودیوی عکاسی خانگی چه مزایایی دارد؟

 

 • مهمترین مزیت استودیوی عکاسی خانگی این است که عکاسان برای خودشان یک فضای تمرین اختصاصی دارند. این دسته از افراد می‌توانند بسته به سبک عکاسی و سطح حرفه‌ای بودنشان، تجهیزات مورد نظر را فراهم کرده و به تمرین و کسب درآمد در آن بپردازند.
 • در استودیوی عکاسی خانگی، میتوان به عکاسی در سبک‌هایی چون پرتره، تبلیغاتی و آرایشی پرداخته و در این زمینه به تخصص و تجربه بالایی رسید.
 • افرادی که به سراغ راه‌اندازی آتلیه خانگی می‌روند، قادرند در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و مبالغ بیشتری را صرف گسترش کار خود در آینده پس‌انداز نمایند.
 • در استودیوی عکاسی خانگی میتوان کار عکاسی را از دوست و آشنایان شروع کرده و به تدریج به مشتریان بیشتری دست پیدا کرد. همین امر موجب شده تا در آینده و افتتاح یک آتلیه اختصاصی، مشتریان ثابت بی‌شماری داشته باشید.

گام‌های مهم برای راه‌اندازی استودیو عکاسی خانگی

 

 

 • آماده کردن فضای کار

اولین قدم برای راه‌اندازی استودیوی عکاسی خانگی، فضای سالن است. سالن یا اتاقی که برای عکاسی در نظر می‌گیرید، باید دیوارهای بزرگ و عریضی داشته باشد و برای قرارگیری تجهیزات استودیوی عکاسی خانگی، فضای کافی داشته باشد. یک استودیوی عکاسی باید برای جانمایی صفحه پس زمینه، حداقل 9 متر مربع فضای آزاد داشته باشد. از این رو اگر اتاق خواب منزلتان این شرایط را دارد، می‌توانید در همانجا کار خود را شروع نمایید. حتی می‌توانید تنها یکی از دیوارهای آن را با دیوارپوش مناسب پوشش دهید و شرایط را برای کار آماده نمایید.

 • توجه به نور طبیعی و پنجره‌ها

بهتر است سالن یا اتاقی که به عنوان استودیو خانگی در نظر می‌گیرید، از پنجره برخوردار باشد تا نور طبیعی برای شما فراهم شود. نور طبیعی یکی از منابع بی‌بدیل در نورپردازی است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای همین سالن و فضای کارتان را طوری طراحی کنید که بتوانید از نور طبیعی بهترین بهره را ببرید. نور طبیعی یک ویژگی دیگر هم دارد و آن هم این است که دیگر نیازی به خرید تجهیزات نورپردازی زیاد نخواهد بود.

 • آماده کردن تجهیزات مورد نیاز برای استودیوی عکاسی خانگی

پس از آماده کردن فضای کار، باید به سراغ خرید تجهیزات عکاسی برای استودیوی خانگی بروید. در ادامه به این تجهیزات اشاره خواهیم داشت.

برای استودیوی خانگی عکاسی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

 

برای استودیوی خانگی عکاسی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

 

تجهیزات عکاسی استودیوی خانگی، می‌تواند بسته به سبک و نوع عکاسی متفاوت باشد. با این حال در اینجا به مهمترین این موارد اشاره خواهیم داشت.

 • ویدیو لایت

یکی از تجهیزات نورپردازی که میتوان برای استودیو عکاسی خانگی در نظر گرفت، ویدیو لایت است. این منابع، نور پیوسته‌ای هستند که قادرند تغییرات فوری مورد نیاز برای عکاسی را فراهم نمایند. اغلب این دستگاه‌های روشنایی، از قابلیت تنظیم جزئیات نور، شدت نور و دمای رنگ نور برخوردار هستند. ویدیو لایت‌ها به دو دسته پنل‌های LED یا نورهای flat و نورهای تک LED یا متمرکز تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • رینگ لایت

اگر قرار است به عکاسی پرتره، ماکرو و یا تبلیغاتی در استودیوی خانگی خود بپردازید، بهتر است یک رینگ لایت مناسب در اختیار داشته باشید. رینگ لایت یک منبع نوری حلقوی شکل است که از بهم پیوستن چراغ‌های LED کوچک ساخته می‌شود. نور ساطع شده از این منابع، بسیار نرم و یکنواخت بوده و کاملا بدون سایه بر روی سوژه تابیده می‌شود. با قرار دادن رینگ لایت در نزدیکی سوژه، میتوان نور را بر روی آن تابانده و به عکاسی پرداخت. این منابع نوری در اندازه‌ها و توان‌های متفاوتی موجود هستند و برای عکاسی پرتره بسیار ایده‌آل می‌باشند.

 • کیت فلاش چتری استودیویی

فلاش چتری استودیویی بیشتر برای افرادی مورد نیاز است که به طور حرفه‌ای به عکاسی می‌پردازند. با استفاده از کیت فلاش چتری میتوان تمام نیازهای نورپردازی را برطرف کرد. از آنجایی که این لوازم جزو لوازم حرفه‌ای عکاسی به شمار می‌روند، قیمت نسبتا بالاتری دارند. برای همین افرادی که بودجه کافی داشته و قصد عکاسی حرفه‌ای دارند، بهتر است برای خرید کیت فلاش چتری استودیویی اقدام نمایند. این منابع نوری نیز انواع مختلفی دارند و در قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند.

 • رفلکتور

رفلکتور وسیله‌ای است که برای تغییر زاویه سایه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این وسیله میتوان برای کنترل کنتراست‌های ایجاد شده استفاده کرد. در محیط‌های استودیویی از رفلکتورها به عنوان پر کننده استفاده شده که در کم کردن شدت نور اصلی نقش اساسی دارد. افرادی که به عکاسی پرتره می‌پردازند، بهتر است خرید رفلکتور را در نظر داشته باشند و از ویژگی‌های آن در عکاسی بهره‌مند شوند.

 • بک دراپ

بک دراپ نوعی بک گراند بوده که در پشت سوژه اصلی قرار می‌گیرند تا فضای پشت را زیباتر نمایند. این وسیله باعث شده تا هم تصاویر به زیبایی خلق شوند و هم سوژه به صورت اثرگذارتری دیده شود. بک دراپ‌ها انواع مختلفی دارند و در طرح و نقش‌های مختلفی موجود می‌باشند. شما می‌توانید بسته به سبک عکاسی خود، یک بک دراپ مناسب خریداری کرده و از آن در استودیوی عکاسی خانگی خود استفاده نمایید.

 • پایه چوبی نگهدارنده بک دراپ

برای ثابت نگه داشتن بک دراپ، باید از تجهیزات خاصی استفاده کرد. برخی افراد از پونز و یا چسب برای این کار استفاده می‌کنند که به جهت ایجاد تاب و ناصاف شدن بک دراپ، توصیه نمی‌گردند. به جای این لوازم، بهتر است از پایه چوبی‌های مخصوص استفاده کرده و از طریق آنها برای ثابت نگه داشتن بک دراپ اقدام کرد. این پایه‌ها در طول و عرض‌های مختلفی موجود هستند و بسیار کاربردی می‌باشند.

 • فون عکاسی کاغذی

یکی دیگر از لوازمی که میتوان برای بک گراند عکاسی از آنها استفاده کرد، فون عکاسی کاغذی است. این فون‌ها در حقیقت پرده‌ای هستند که پشت سر سوژه قرار می‌گیرند و اغلب بر روی پایه نصب می‌شوند. طرح‌ها و رنگ‌های فون کاغذی، براق و زننده نبوده و اغلب به صورت مات است. دلیل آن هم این است که حواس بیننده نسبت به عکس و سوژه پرت نشده و تنها بر روی سوژه تمرکز پیدا نماید.

 • سه پایه عکاسی

یکی از لوازمی که مورد نیاز هر عکاس و استودیوی عکاسی است، سه پایه عکاسی می‌باشد. دوربین عکاسی بر روی سه پایه نصب شده و میتوان بدون دخالت دست با آن به فیلمبرداری و عکسبرداری پرداخت. همچنین این وسیله برای جلوگیری از لرزش دوربین در نوردهی‌های زیاد بسیار موثر است و از تار شدن تصاویر در حین لرزش درست جلوگیری می‌نماید. برخی افراد در کنار سه پایه عکاسی، از رادیو تریگر نیز استفاده می‌نمایند که ترکیب این دو وسیله باعث ایجاد تصاویر با نتایج بسیار حرفه‌ای‌تری می‌شود.

 • خیمه نور عکاسی

خیمه نور یا خیمه عکاسی، یکی دیگر از تجهیزاتی است که در استودیوهای عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله که به شکل باکس و جعبه نیمه شفاف است، برای عکاسی از محصولات و عکاسی تبلیغاتی مناسب می‌باشد. با استفاده از خیمه نور عکاسی میتوان نور یکدست و بدون ته مایه رنگی بر روی سوژه ایجاد کرده و تصویر محصول را کاملا شبیه به خود به تصویر کشید.

 • میز و صندلی متحرک

در آخر باید نسبت به خرید یک میز و صندلی متحرک اقدام نمایید تا لیست لوازم مورد نیاز در استودیو عکاسی خانگی تکمیل گردد. این میز و صندلی‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و اغلب برای عکاسی پرتره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

(در پایان ذکر این نکته ضروری است که خرید تمام لوازم نورپردازی اشاره شده در متن، ضروری نبوده و تنها میتوان یک یا دو نوع از آنها را نسبت به سبک عکاسی و نور طبیعی محیط خریداری کرد.)

جمع بندی

برای راه‌اندازی استودیوی عکاسی خانگی باید پس از فراهم کردن فضای کار، تجهیزات مورد نیاز آن را مهیا کرد. در این مطلب به بررسی پرکاربردترین و ضروری‌ترین تجهیزات استودیوی خانگی عکاسی پرداختیم. لوازمی چون منابع نورپردازی نظیر ویدیو لایت، سافت لایت، نور باتومی، چراغ‌های LED، بک دراپ، پایه چوبی نگهدارنده بک دراپ، سه پایه عکاسی و صندلی و میز متحرک از لوازم مورد نیاز برای راه‌اندازی استودیوی عکاسی خانگی می‌باشند.

4.7/5 - (24 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.