رسانه ها, وبلاگ

ویدیو لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

ویدیو لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

نورپردازی یکی از مباحث مهمی است که در عکاسی و فیلمبرداری باید به آن توجه شود. تامین نور در عکاسی، از طریق لوازم نورپردازی صورت می‌گیرد. لوازم نورپردازی تنوع بسیار زیادی دارند و شامل وسایلی چون ویدیو لایت، چراغ‌های LED و سافت باکس‌ها می‌شوند. در این مطلب قرار است با ویدیو لایت‌ آشنا شویم و به خصوصیات و ویژگی‌های آنها پی ببریم.

ویدیو لایت چیست؟

ویدیو لایت یکی از منابع نورپردازی با نور ثابت و پایدار است که در بیشتر آتلیه‌های عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوازم که به ویدیو لایت ال‌ای‌دی نیز معروف هستند، از بهم پیوستن چندین چراغ LED ساخته می‌شوند. برای همین است که نور ثابت و پایداری دارند و در روشن کردن محیط بسیار خوب عمل می‌نمایند. افرادی که به عکاسی حرفه‌ای می‌پردازند و یا در حوزه تولید محتوا و ولاگری مشغول به کار هستند، می‌توانند با خرید ویدیو لایت نور مورد نیاز برای عکاسی را فراهم نمایند. البته برخی افراد ولاگر به جای این وسیله به سراغ خرید رینگ لایت‌ می‌روند که آنها نیز جزو لوازم مناسب برای عکاسی پرتره و ماکرو به شمار می‌روند. با این حال از آنجایی که ویدیو لایت‌ها منبع نور کوچکی هستند (در مقایسه با فلاش، سافت باکس یا چتر)، جلوه دراماتیک‌تری به پرتره‌ها می‌دهند. این منابع نوری به دستیابی به ظاهر طبیعی‌تر کمک کرده و باعث ایجاد سایه بر روی سوژه‌ها نمی‌شوند. تنها نکته‌ای که باید در رابطه با ویدیو لایت‌ها در نظر گرفت، موقعیت نور نسبت به سوژه و ژست سوژه است. این نور ثابت باید در موقعیتی قرار بگیرد که منجر به ایجاد سایه‌های نامطلوب و خشن بر روی سوژه نشود.

خصوصیات و ویژگی‌های ویدیو لایت

 

خصوصیات و ویژگی‌های ویدیو لایت

 

 • این لوازم نورپردازی از اندازه مناسبی برخوردار هستند. حتی برخی از آنها بسیار کوچک هستند و در یک کوله پشتی جای می‌شوند. برای همین افراد می‌توانند از آنها در محیط‌های مختلف استفاده نمایند.
 • نور تابیده شده از ویدیو لایت‌ها جلوه دراماتیک‌تری به پرتره‌ها می‌دهد و زیبایی خاصی ایجاد می‌نماید.
 • این منبع نوری از نور پیوسته و ثابتی برخوردار است و تغییرات فوری زیادی در روشنایی محیط ایجاد می‌کند.
 • کنتراست این چراغ‌های نورپردازی مناسب بوده و حال و هوای خوبی در عکاسی و فیلمبرداری ایجاد می‌نمایند.

علاوه بر این موارد، ویدیو لایت‌ها ویژگی‌های دیگری دارند که در زیر به آنها می‌پردازیم.

 • تنظیم دمای رنگ دستگاه

برخی از منابع نوری چون لامپ‌های تنگستن، از دمای رنگ ثابتی برخوردار هستند. در صورتی که لوازم نورپردازی جدیدی چون ویدیو لایت، از قابلیت تغییر دمای رنگ (color temperature) برخوردار می‌باشند. دمای رنگ که با واحد کلوین نشان داده می‌شود، بیان کننده رنگ نور است. این درجه حرارت رنگ، به میزان گرمی و سردی نور تابیده شده از منبع نوری اشاره دارد. شما می‌توانید دمای رنگ ویدیو لایت را در مقدار مناسب قرار دهید و تصاویر ایده‌آلی را به ثبت برسانید.

 • تنظیم شاخص نمود رنگ

CRI یا شاخص رندر رنگ، به میزان حقیقی بودن رنگ اجسام در زیر نور اشاره دارد. در دستگاه‌هایی چون ویدیو لایت میتوان این مقدار را تغییر داده و در مقدار مناسبی تنظیم کرد.

 • قابلیت حمل دستگاه

پنل‌های LED Video Light اشکال مختلفی دارند و در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. بیشتر این دستگاه‌ها جمع و جور هستند و از حمل و جابجایی آسانی برخوردار می‌باشند. به دلیل همین فشرده و سبک وزن بودن، میتوان آنها را به راحتی حمل کرده و در شرایط متفاوتی استفاده کرد.

 • شدت نور بالا با کمترین میزان گرما

بیشتر دستگاه‌های تصویربرداری، از خود گرما تولید می‌کنند. از این میان تجهیزاتی که گرمای بیشتری تولید می‌کنند، زودتر داغ کرده و سبب افزایش دمای محیط می‌شوند. برای همین هم به خود و هم به محیط آسیب وارد می‌کنند. اما دستگاه‌های ویدیو لایت اینگونه نیستند و با توجه به شدت نوری که دارند، گرمای کمی از خود تولید می‌نمایند.

 • طول عمر بالا

یکی دیگر از خصوصیات LED Video Light ها، طول عمر بالای آنها است. لامپ‌های LED به کار رفته در این دستگاه‌ها، قادرند تا 50 هزار ساعت کار کنند. برای همین است که با خرید ویدیو لایت، برای چندین سال از خرید هر نوع چراغ اضافی دیگر آسوده خواهید بود.

انواع LED Video Light از نظر نوع تراشه

 

انواع LED Video Light از نظر نوع تراشه

 

ویدیو لایت LED از نظر نوع تراشه به کار رفته، به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • ویدیو لایت (COB) Chip On Board

COBها از چندین دیود برخوردار هستند که همگی بر روی یک سطح سیلیکونی یاقت کبود یا کاربید قرار گرفته‌اند. خصوصیتی که این چراغ‌ها دارند این است که از شدت روشنایی همگن و یکنواختی برخوردار هستند. چراغ‌های COB از آخرین فناوری‌های نور برخوردارند و شدت نور عالی دارند.

 • ویدیو لایت Surface Mounted Device (SMD)

نورهای SMD نیز از دیودهایی برخوردار هستند که به یک برد مدار چاپی PCB وصل شده‌اند. این دسته از چراغ‌ها نسبت به COB از شدت نور کمتری برخوردار می‌باشند. خوب است بدانید نورهای SMD به دلیل دارا بودن 3 دیود RGB یا بیشتر، برای خلق افکت‌های ویژه در رنگ‌های متنوع کاربرد دارند.

انواع ویدیو لایت‌ها از نظر نور تابشی

 • ویدیو لایت flat با نور پخش شونده

منابع نوری با نورهای پخش شونده، نواحی بیشتری را برای نوردهی پوشش می‌دهند. این دستگاه‌ها برای مواردی مناسب هستند که سوژه‌ها از اندازه بزرگ‌تری برخوردار باشند. همچنین ویدیو لایت‌های flat، برای روشن کردن یک اتاق بسیار مناسب می‌باشند.

 • ویدیو لایت متمرکز با نور نقطه‌ای

منابعی که در دسته نور نقطه‌ای قرار دارند، نور متمرکزی را ارائه می‌کنند. این دستگاه‌ها برای عکاسی پرتره، عکاسی از طبیعت بی‌جان و عکاسی با جدا کردن سوژه از جزئیات کاربرد زیادی دارند.

انواع ویدیو لایت‌ از نظر شرایط استفاده

 

انواع ویدیو لایت‌ از نظر شرایط استفاده

 

ویدیو لایت‌ها از نظر شرایط استفاده به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • قابل نصب روی دوربین

این دسته از پنل‌ها، بر روی کفشک دوربین نصب می‌شوند و بسیار ساده هستند. با قرارگیری پنل روشنایی بر روی دوربین عکاسی، نور لازم برای عکسبرداری مهیا شده و میتوان به راحتی از سوژه‌ها عکاسی کرد. علاوه بر این، میتوان این چراغ‌ها روی سه پایه نیز نصب کرده و خارج از اتصال به دوربین از آنها استفاده کرد. از پنل‌های LED قابل نصب بر روی دوربین، بیشتر برای عکاسی در حال حرکت و یا عکاسی پرتره استفاده می‌شود. از میان برندهای موجود، پنل‌های گودکس جزو بهترین ویدیو لایت‌های قابل نصب بر روی دوربین به شمار می‌روند.

 • قابل اتصال بر روی گوشی هوشمند

اگر از طریق گوشی هوشمند به تولید محتوا می‌پردازید، برای تامین نور خود می‌توانید از پنل‌های قابل نصب بر روی گوشی هوشمند استفاده نمایید. این پنل‌ها همانطور که انتظار می‌رود، بسیار کوچک و سبک هستند و باعث سنگینی گوشی نمی‌شوند.

 • پنل‌های LED با سایز کامل

دسته سوم ویدیو لایت LED، به دستگاه‌هایی اشاره دارد که برای محیط استودیو و آتلیه مناسب هستند. این دستگاه‌ها یک پنل با سایز کامل هستند و برای عکاسی حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. افرادی که قصد خرید ویدیو لایت LED دارند، می‌توانند آن را در اندازه و با قابلیت‌های متنوع خریداری کنند و به عکسبرداری بپردازند. از پنل‌های LED با سایز کامل، بیشتر برای نورپردازی در صحنه‌های فیلمبرداری سینمایی و یا مصاحبات تلویزیونی استفاده می‌شود.

تفاوت ویدیو لایت‌ RGB و نور دو رنگ در چیست؟

یکی دیگر از تقسیم‌بندی‌هایی که برای ویدیو لایت‌ها میتوان در نظر گرفت، از نظر نوع نور است. نورهای RGB شامل سه نور قرمز، آبی و سبز هستند که نام RGB نیز برگرفته از مخفف همین رنگ‌ها است. این چراغ‌ها برای تولید بیش از 16 میلیون رنگ نور استفاده می‌شود. در مقابل چراغ‌های دو رنگ در واقع یک LED هستند که میتوان در آنها دمای نور ساطع شده را  کنترل کرد. این پنل‌ها از ترکیب لامپ‌های معمولی بالانس شده و لامپ‌های تنگستن بالانس شده ساخته می‌شوند. به دلیل تنظیم دما از نور زرد به آبی در این دستگاه‌ها، میتوان از آنها در محیط‌های خارجی و داخلی استفاده کرده و به تصویربرداری پرداخت.

هنگام خرید ویدیو لایت به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

هنگام خرید ویدیو لایت به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

اگر قصد خرید ویدیو لایت دارید، بهتر است به چند مشخصه دستگاه توجه داشته باشید. یکی از این موارد، لومن یا شاخص نشان دهنده درجه شدت نور است. میزان لومن دستگاه باید متناسب با کار شما باشد. همچنین توجه به شاخص رندر رنگ بسیار مهم است و بهتر است دستگاهی با شاخص بالای 95 خریداری شود. شاخص رندر رنگ بالای 95، بیانگر کیفیت خوب رنگ‌ها است. هنگام خرید دستگاه، به دنبال ویدیو لایت ارزان نباشید و حتما آن را از یک برند معتبر و قابل اطمینان خریداری نمایید. همچنین این دستگاه‌ها را از فروشگاهی خریداری نمایید که ضمانت نامه و گارانتی به مشتریان می‌دهند. فروشگاه آوا تصویر یکی از مراکز فروش دوربین عکاسی و تجهیزات جانبی چون لوازم نورپردازی بوده که در آن می‌توانید انواع ویدیو لایت را با قیمت مناسب به همراه گارانتی خریداری نمایید.

جمع بندی

برای تامین نور در عکاسی، لوازم نورپردازی مختلفی در بازار وجود دارد. ویدیو لایت‌ها از انواع لوازم نورپردازی با نور ثابت و یکنواخت هستند. برای همین است که مورد توجه عکاسان و فیلمبرداران زیادی قرار دارند. این دستگاه‌ها از قابلیت تغییر دمای رنگ و شاخص رندر رنگ برخوردار هستند و میتوان آنها را بسته به نوع عکاسی در دمای رنگ مناسبی تنظیم کرد. همانطور که در متن اشاره کردیم ویدیو لایت‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس شرایط نصب، نوع تراشه به کار رفته و نور به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

4.9/5 - (28 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.